امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۶:۱۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

آشنایی با سیستم های پردازش و پایه های زیستی طرح واره های ناسازگار

طرح واره های ناسازگار مجموعه ای از خاطره ها، هیجان ها و حس های بدنی و شناختارهایی هستند که از دوران کودکی فرد از جمله ترک شدن، مورد آزار گرفتن، غفلت و طرد شدن تشکیل می گردد.

مطالعات اخیر نشان داده است که سیستم هیجانی واحدی در مغز وجود ندارد بلکه چندین سیستم مغزی در این زمینه درگیر هستند. همچنین مطالعات زی ست شناختی مغز نشان می دهد مکان هایی در مغز وجود دارد که در پیوند با طرح واره های مبتنی بر رویدادهای ناخوشایند کودکی، از جمله ترک شدگی یا آزار قرار دارند. لودو (Ledoux (1996 در پژوهشی در زمینه زیست شناختی می نویسد:

«در خلال یادگیری تکانه ای (Traumatic Learning) خاطره های هشیار توسط سیستمی شامل هیپوکامپ و نواحی کورتیکال پیوسته با آن، ذخیره می شوند و خاطره های ناهشیار توسط مکانیسم های شرطی سازی ترس سازماندهی می شوند که از طریق سیستمی به نام آمیگدال عمل می کند».

می دانیم که این دو سیستم به موازات هم عمل می کنند و انواع مختلف اطلاعات مرتبط را ذخیره می کنند. و زمانی که فرد با محرکی که در خلال اولین ضربه وجود داشته مواجه می گردد هر یک از سیستم ها می توانند خاطره های مرتبط را براحتی یادآوری کنند.
سیستم آمیگدال در هنگام مواجه با محرک و یادآوری خاطرات معمولا منجر به بیان پاسخ های بدنی می شود که برای آمادگی در مقابل خطر مناسب است. در حالی که سیستم هیپوکامپ موجب یادآوری های هوشیارانه می گردد. به طور خلاصه می توان گفت که آمیگدال خاطره های هیجانی و هیپوکامپ و نئوکورتکس خاطره های شناختی را ذخیره می کنند. هم چنین این نکته ضروری است که سیستم های پردازش عالی مغزی که در تفکر، استدلال و هوشیاری دخالت دارند در پاسخ های هیجانی دخالتی ندارند.

هیجان ها و حس های بدنی ذخیره شده در سیستم آمیگدال، شامل تمامی تجربه ها و اسنادهای پیشین می باشد. هنگام روبرو شدن با محرکی مشابه رویدادهای دوران کودکی که منجر به شکل گیری یک طرح واره شده، مجددا تمام حس های بدنی توسط سیستم آمیگدال به طور ناآگاه فعال می شود.

چرا طرح واره ها توسط روش های شناختی قابل تغییر نیستند؟

در پاسخ کوتاه به این سوال می توان عنوان کرد که مولفه های شناختی طرح واره، اغلب پس از پدیدآیی هیجان ها و حس های بدنی و ذخیره شدن در سیستم آمیگدال بوجود می آیند. یعنی دقیقا دوران پیش کلامی.

کنش های طرح واره

تداوم طرح واره: رفتارهایی که موجب حفظ طرح واره می شود مانند افکارها، احساس ها و رفتارهایی که موجب تقویت طرح واره می شوند. در این زمینه تحریف های شناختی، الگوهای خودآسیب رسان و سبک های مقابله ای را می توان نام برد.
ترمیم طرح واره: هدف نهایی درمان ترمیم طرح واره هاست یعنی تعدیل مجموعه ای از خاطره ها، حس های بدنی و شناخت ها. کاهش شدت حاطره های مرتبط با طرح واره ها، تخلیه هیجانی مرتبط و کاهش حس های بدنی مرتبط و همچنین کاهش شناخت های تحریف شده.

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی