امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۱۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • افکار خودکشی: صحبت از خودکشی را جدی بگیرید

حدود نصف تا دو سوم افرادی که میل جدی به خودکشی دارند، این فکر را با دیگران در میان می‌گذارند. البته همه افرادی که می‌خواهند خودکشی کنند، در این باره حرف نمی‌زنند و هر کسی هم درباره خودکشی صحبت کند، لزوماً خودکشی نمی‌کند. اما باید در تمام موارد صحبت درباره خودکشی را جدی گرفت. سابقه اقدام به خودکشی، سابقه خودکشی در افراد نزدیک خانواده، سابقه خودکشی در دوستان نزدیک یا همکاران فرد، تهیه وسایل خودکشی (مثل طناب دار یا اسلحه)، کناره‌گیری فرد از جمع خانواده و دوستان و تغییر رفتار باید جدی گرفته شوند.

 

نشانه‌‌های اقدام به خودکشی

وجود برخی خصوصیات رفتاری در افراد احتمال اقدام جدی برای خودکشی را بیشتر مطرح می‌کند. مهم‌‌ترین این موارد شامل افسردگی شدید، نوسانات خلقی، اضطراب، بی‌قراری و بروز رفتارهای خشمگینانه‌ای که در فرد سابقه نداشته، است. شروع مصرف مشروبات الکلی یا افزایش مصرف، رفتارهای بی‌محابا و خطرناک (مثل رانندگی پرسرعت)، بی‌توجهی به سر و وضع و ظاهر، سر زدن به دوستان و خانواده و خداحافظی با آنها، جست‌وجو برای راه‌های قطعی مرگ یا تهیه وسایل خودکشی، به‌هم خوردن خواب نیز با خطر بالای اقدام به خودکشی همراهند.

 

حدود ۱۰ درصد از افرادی که رفتارهای شبیه خودکشی مثل مصرف مفرط داروهای آرامبخش دارند، به‌علت خودکشی از دنیا می‌روند. این رفتارها، اگرچه ممکن است به‌وسیله دیگران جدی گرفته نشود، نشانه استیصال و درد روانی شدید فرد و نوعی فریاد برای کمک است. افکار خودکشی را باید در تمام افراد افسرده جدی گرفت.
ممکن‌ است فرد ابتدا از مصرف داروهای ضدافسردگی خودداری یا درمان‌های طبی دیگر مثل مصرف داروهای قلبی یا مراجعات پزشکی را قطع کند. همچنین فردی که به شکل ناگهانی و غیرمنتظره آرام می‌شود و دیگر شکایتی از وضع خود نمی‌کند، ممکن است در شرایط خطرناکی برای خودکشی قرار گرفته باشد.

هیچ‌کدام از داروهای ضدافسردگی به طور مستقیم با افکار خودکشی مقابله نمی‌کنند. اتفاقاً بیمار شدیداً افسرده ممکن است توان جسمی و روانی اقدام به خودکشی نداشته باشد. اما با شروع درمان، در حالی که انرژی و توان جسمی او کمی بهبود می‌یابد، هنوز افسرده باشد و افکار خودکشی داشته باشد. این دوره را می‌توان دوره‌ای بحرانی در طول درمان افسردگی دانست.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی