امروز

جمعه, ۲ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۵:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

آیا می دانید که اختلالات هیجانی مثل اضطراب و افسردگی هم می‌تواند علایمی مشابه اختلال یادگیری داشته باشند؟ بعد از این که با اختلالات یادگیری آشنا شدید حال علائم بروز آن را نیز بهتر بشناسید و به کودکان مبتلا به اختلال یادگیری یاری و کمک حرفه ای برسانید.

 

  • اختلال یادگیری با چه علایمی ظاهر می‌شود؟

اختلال یادگیری شکل‌های گوناگونی دارد و بر اساس آن با علایم متفاوتی تظاهر پیدا می‌کند:

اختلال در زبان شفاهی:

کودکان دچار این نوع از اختلال یادگیری در تفکیک صدا مشکل دارند. هجی کردن و درک دستورالعمل‌ها برای آنها مشکل است. این کودکان توانایی درک جملات ساده را دارند اما وقتی جمله پیچیده می‌شود، تفسیر آنچه می‌شنوند، برای‌‌شان سخت است. آنها در مقایسه با همسالانشان ذخیره لغات کمی دارند. این کودکان در چیدن کلمات کنار هم برای تبدیل آن به یک جمله دچار مشکل می‌شوند و درک درستی از مفهوم جملات شرطی یا حروف رابط مثل «به طوری که» یا «چنانچه» را در جمله ندارند. فهم جملات سببی برای آنها مشکل است و در کل آنچه را می‌شنوند نمی‌توانند به درستی تحلیل کنند.

 

اختلال در خواندن:

این نوع اختلال شایع‌ترین حالت اختلال یادگیری است و ۷۵ درصد تمام موارد اختلال یادگیری را دربر می‌گیرد. کودکان دچار این اختلال با شناسه حروف، کلمه و جمله ناآشنا هستند. در یک کودک معمولی بعد از یادگیری حروف، کلمات به صورت اتوماتیک خوانده می‌شود اما این کودکان در سریع خواندن و درک کلمات و جملات طولانی دچار مشکل می‌شوند. وقتی مجبورند متنی را بلند سر کلاس بخوانند از سوی همکلاسی‌ها مورد تمسخر قرار می‌گیرند و به همین دلیل از بلند خواندن خودداری می‌کنند. کودک مبتلا، نه‌تنها در درک درس فارسی بلکه در فهم سایر دروس مثل تاریخ و جغرافی هم به مشکل برمی‌خورد و در نهایت دچار شکست تحصیلی می‌شود.

 

 

اختلال در نوشتن:

این اختلال نوع دیگری از اختلال یادگیری است. دانش‌آموز مبتلا توان نوشتاری و دست خط خوبی ندارد، املای او پر از غلط است و نقطه‌گذاری و دستور زبانش مشکل دارد. این کودکان توانایی برقراری ارتباط با جملاتی که می‌نویسند را ندارند زیرا نمی‌توانند کلمات و جملات را درست به هم مرتبط کنند. ساختار نوشتار این کودکان ضعیف است و نمی‌توانند آنچه در ذهنشان است را با نوشته به دیگران انتقال دهند. نوشته‌های آنها پراکنده و گسسته است و خواننده توانایی درک مطلب را نخواهد داشت.

اختلال در ریاضیات:

در مقایسه با سایر اختلالات یادگیری، پژوهش‌های کمتری روی اختلال ریاضی انجام شده است. در کودکان مبتلا درک سیستم نماد اعداد مشکل است و در محاسبات و حل مساله دچار مشکل می‌شوند. دلیل آن هم این است که افراد عادی قبل از حل مساله ابتدا یک مرور ذهنی دارند و بعد آن را روی کاغذ می‌آورند؛ اما کودکان مبتلا توانایی مرور در ذهن را ندارند.

 

  • چگونه می‌توان به این کودکان کمک کرد؟

افراد متخصص در حوزه اختلال یادگیری و آموزگارانی که در این حوزه آموزش دیده‌اند، راهکارهایی بلدند که کمک می‌کند این ضعف جبران و اختلال یادگیری‌شان درمان شود. در مرحله نخست باید کودک تحت ارزیابی قرار گیرد. معلم باید گزارشی در مورد دانش‌آموز بنویسد تا مشخص شود در چه حوزه‌هایی دچار ضعف است. علاوه بر این، آموزگار باید نقاط قوت کودک را هم بنویسد تا به عنوان یک منبع بتوان نقاط ضعف کودک را پوشش داد.

بعد از مراجعه به کلینیک‌های توان‌بخشی، تست‌های مخصوصی هم وجود دارد که ضعف را در هر حوزه مشخص می‌کند. کنار این تست‌ها باید تست هوش از کودک گرفت و بر اساس آن و اختلافاتی که مثلاً بین هوش کلامی و غیرکلامی وجود دارد متوجه نوع اختلال یادگیری شد. بعد از تست هوش، ارزیابی‌های شناختی نیز از نظر بویایی، شنوایی، حسی، حرکتی، فضایی و… انجام می‌شود.

 

البته لازم است روان شناس و روان‌پزشک اطفال هم کودک را بررسی کند و سایر اختلالات از جمله بیش فعالی سنجیده شود. گاهی مشکل کودک اختلال یادگیری نیست بلکه سایر اختلالات روی توجه و تمرکز او اثر منفی گذاشته و ابتدا باید آنها را درمان کرد. به عنوان مثال کودکی که بیش‌فعال است و نقص توجه دارد وقت کافی برای درس خواندن صرف نمی‌کند؛ پس یادگیری‌اش مشکل دارد. در این حالت باید ابتدا بیش فعالی را درمان کرد.

اختلالات هیجانی مثل اضطراب و افسردگی هم می‌تواند علایمی مشابه اختلال یادگیری داشته باشد. علل غیر بیماری دیگری که می‌تواند علایم مشابه اختلال یادگیری ایجاد کند را هم باید بررسی کرد. مثلاً کودکی که دوزبانه است – یعنی زبانی که در مدرسه می‌شنود، زبانی نیست که بر آن تسلط دارد – ممکن است دچار علایمی مشابه اختلال یادگیری شود. این کودک دچار «اختلال یادگیری» نیست، گرچه در یادگیری دچار ضعف است.

 

اختلالات یادگیری در کودکان را جدی بگیرید.

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

یادداشت ها با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی