امروز

سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۸:۳۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

نقش استعاره ها در درمان: شناخت دنیای درون در پارادایم های روانشناختی شاید فرایند و پروسه متفاوتی داشته باشد ولی فکر میکنم هدف یکی است و آن چیزی جز شناخت خود نیست.

در یکی از انواع روان درمانی ها، از استعاره بهره می برند، با مثال توضیح کوتاهی تقدیم می گردد. در نزدیکی محل کار من خیابانی قدیمی هست. در دو طرف این خیابان درخت های کهنسال پر برگی وجود دارد که منظره زیبایی را به آن داده است. شاخه های این درختان از دو سوی خیابان آنقدر قد کشیده اند که در یک ارتفاع معلوم، آبی آسمان را پنهان کرده اند. یک لحظه تصور کنید!

من این همه زیبایی را در یک لحظه کشف کرده بودم. این در حالی بود که قبلا بارها از این خیابان رد شده بودم، بدون آن که متوجه این درختان کهنسال شوم. داستان این کشف زمانی اتفاق افتاد که داخل ماشین، پشت سر راننده نشسته بودم و همکارم ناگهان رشته افکارم را پاره کرده بود و گفته بود : اینجا را دیده ای؟ شبیه گیسوم است. من سرم را خم کرده بودم و ناگهان از پشت شیشه ماشین، خیابان قدیمی پر درخت را کشف کرده بودم.

درمانگر از استعاره ها برای تسهیل فهم مدل درمانی استفاده می کند. این استعاره ها به مثابه نوری است که بر روی وجوه تاریک زندگی مراجع تابیده می شود تا او بفهمد گرفتار چیست و چرا اینگونه رنج می برد. در یکی از استعاره ها، ما از مراجع می خواهیم لحظه ای تصور کند دست هایش، افکار او هستند. ما از او می خواهیم آرام و یکنواخت دست هایش را به صورت خود نزدیک کند تا چشم هایش را بپوشاند و سعی کند از شکاف بین انگشتانش دنیای اطراف را نگاه کند.

چگونه خواهد بود اگر تمام روز درحالیکه دستانش را روی صورت خود گذاشته، به جاهای مختلف برود؟ چقدر او را محدود می کند؟ چقدر از مناظر بیرون را از دست می دهد؟ چقدر از توانایی او در پاسخ به جهان اطراف اش کاسته می شود؟ با این استعاره می خواهیم به مراجع بگوییم که گاهی ما آنقدر گرفتار افکارمان هستیم که ارتباطمان را با بسیاری از جنبه های تجربه اینجا و اکنون از دست می دهیم. و افکارمان آن چنان تاثیر فوق العاده ای بر رفتارمان می گذارد که توانایی ما در داشتن عمل موثر به طور معناداری کاهش می یابد.

این استعاره و استعاره های مشابه، همیشه تاثیر مهمی برای من داشته است. به ویژه آنجا که زندگی گذشته و حالم را بارها زیر و رو کرده ام و دست هایی را پیدا کرده ام که نگذاشته اند ببینم، بشنوم، حس کنم و زندگی کنم. من بابت این تاثیر گذاری ها خوشحالم. چون بر این باورم که ما مراجعانمان را تا آنجا می توانیم ببریم که خودمان رفته ایم.

با احترام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی