امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۰۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

  • در باره افسردگی کودکان چه می دانید؟ با علایم آن آشنا شویم

مطالعه ی اختلالات روانی کودکان مشکلاتی دارد که در اختلالات روانی بزرگسالان دیده نمی شود. اولاً هر اختلال رفتاری یا روانی باید بر اساس شرایط سنی کودکان سنجیده شود. مثلاً شب ادراری نوزادان یک پدیده ی کاملاً طبیعی است اما بعد از ۵ سالگی ممکن است نشانه ی اضطراب یا مشکلات سازگاری باشد. روانشناسان اختلالات روانی کودکان را به دو گروه عمده تقسیم می کنند.

 

  • اولین گروه، اختلالات برون سازی است: externalizing disorders

اختلالات برون سازی رفتارهایی هستند که در جهت بیرون از وجود کودک هدایت می شوند، مثل پرخاشگری، بیش فعالی، نافرمانبرداری، تکانشگری.

 

 

  • گروه دوم اختلالات درونی سازی: internalizing disorders

رفتارهایی که بیشتر به درون خود کودک هدایت می شوند..مثل افسردگی، اضطراب، و تلاش زیاد برای گوشه گیری و اجتناب از فعالیت های اجتماعی. اختلالات درونی سازی از مشکلاتی تشکیل شده اند که بر اساس سمپتوم های بیش از حد کنترل شده قرار دارند..این مشکلات تا اندازه ای زمانی به وجود می آیند که افراد می خواهند وضعیت یا حالت هیجانی و شناختی درونی خود را به شیوه ای نادرست یا ناسازگارانه کنترل یا تنظیم کنند که این مشکلات تا اندازه ی زیادی در درون فرد به وجود می آیند و در آنجا می مانند به همین دلیل اختلالات درونی سازی بیماری های مخفی نیز نامیده می شود.

اختلالات برونی سازی در تضاد با مشکلات درونی سازی تا اندازه ای به علت کنترل کمتر از حد یا خود – تنظیمی به شیو ه ای نادرست یا ناسازگارانه به وجود می آیند. مثلاً کودکانی که مشکلات رفتاری جدی مثل دعوا، تعرض، دزدی نشان می دهند معمولا در کنترل و تنظیم رفتارها و هیجانات خود مشکل دارند. با این که اختلات کودکان دو طبقه ی جداگانه هستند ولی کم پیش نمی آید که کودکان هر دو نوع مشکل را به طور همزمان نشان دهند.. به عبارت دیگر کودک یا نوجوان ممکن است افسرده یا مضطرب باشد و در عین حال عضو گروه های بزه کار هم باشد.

  • تشخیص و شیوع اختلالات روانی کودکان: تشخیص اختلالات کودکان از بزرگسالان دشوارتر است:

اولاً به علت تفاوت سمپتوم های اختلالات روانی کودک وبزرگسالان. دوم دلیل اینکه ویژگی هایی که در بزرگسالان اختلال روانی می شوند ممکن است جزو مراحل عادی رشد کودکان باشد. ثالثاً کودکان ممکن است نتوانند افکار و احساسات خود را به خوبی بزرگسالان توصیف کنند.

  • نکته ی مهم : اختلالات روانی کودکی، مقدمه ی اختلالات روانی بزرگسالی

در کودکی و اوایل نوجوانی، تغییرات رشدی به سرعت روی می دهند. به این معنا که مشکلات روانی به سرعت تشدید می شود. مثلا، اگر رشد مهارت های زبانی، خود – کنترلی، اجتماعی، و تنظیم هیجانی به حالت عادی ادامه نیابد، مشکلات رفتاری به سرعت ایجاد خواهد شد. این واقعیت ایجاب می کند که مشکلات کودکی، هر چه زودتر در اوایل کودکی شناسایی شود تا آسیب روانی به حداقل برسد، زیرا هرچه رشد غیر عادی طولانی تر باشد آسیب های وارده بیشتر خواهد بود. بسیاری از تجربه های کودکی وضعیت روحیه ای و روانی بزرگسالان در مراحل بعدی زندگی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند..مثلاً بدرفتاری، سوء استفاده ی جنسی نه تنها در رفتار کودکان تاٌثیر می گذارد بلکه ممکن است مبنای ناسازگارای های روانی بلند مدت را تشکیل دهند، از جمله افسردگی، اختلالات شخصیت ، اختلالات خورد وخوراک.

نکته ی مهم این است که مشکلات رفتاری در دوران پیش دبستانی اختلالات روانی در دوران بعدی زندگی را پیش بینی می کند. یا ممکن است اختلالات کودکی در بزرگسالی ادامه نیابند یا به اختلالات مشابه تبدیل نشوند ولی ممکن است فرد را در مقابل رویدادهای استرس زا در بزرگسالی آسیب پذیر سازد. مثلاً اگر کودک یکی از والدین خود را از دست دهد، در بزرگسالی وقتی رویدادهای مشابه را تجربه کند در مقابل بیماری افسردگی آسیب پذیر تر خواهد شد.

شیوع اختلالات روانی در پسران از دختران بیشتر است، ولی در بزرگسالی عکس آن مصداق دارد.

شایع ترین اختلال در پسران: اختلال سلوک ودر دختران: افسردگی و اختلال اضطرابی است.

مطالعات انجام شده درباره ی عوامل خطر نشان می دهند کودکانی که فقط با یکی از والدین خود زندگی می کنند دو برابر کودکانی که هر دو والد در در زندگی او حضور دارند با خطر ابتلا به اختلالات روانی روبرو هستند.. سایر عوامل خطر برای اختلالات روانی کودکی عبارتند از : اختلالات روانی والدین، سخت گیری والدین یا عدم صلاحیت آنها در تربیت فرزندان، بدرفتاری فیزیکی ( کودک آزاری) و غفلت، سوء استفاده ی جنسی، وتاٌثیر منفی همسالان.

 

منبع: آسیب شناسی روانی DSM-5

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی