امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • مهارت های فرزندپروری آموختنی است

باور کنید اگه ما پدر مادرها مهارت و دانایی و امکانات کار پدری و مادری رو داشته باشیم بزرگ کردن یک نوزاد نه تنها ساده بلکه یکی از شیرین ترین و لذت بخش ترین و حتی بزرگترین دانشگاه برای یادگرفتن و آموختن به ما تبدیل می شود.

متاسفانه درصد بسیاری از پدر مادرها اصلا کالای پدری و مادری نیستند و مثل کسی میمونند که بجای اینکه یک ماشینو با گاز و فرمون هدایت کنند دارند هلش میدن….
بعد هم حتی اگه شما دانایی این کار رو داشته باشید ولی خودتون حالتون بد باشه مثلا غمگین و افسرده باشید یا خشمگین باشید یا مضطرب و نگران باشید یا بیماری های روانی یا اختلالات شخصیتی یا استرس زیاد داشته باشید باز هم این کار برای شما سخت و یا حتی غیر ممکنه و به زبون خودمونی به درد کار پدری و مادری نمیخورید و بهتره اگه هنوز کاری نکردین بیخیالش بشید چون داشتن فرزند دوای هیچ دردی نیست.

 

زمانی که کودکان در می یابند می توانند به طور مستقل کارهایی انجام دهند عزت نفس آنها در حال شکل گیری است. کودکان برای ساختن، کاوش کردن و دستکاری اشیا برانگیخته می شوند رفتارهایی که گاهی می توانند مخرب باشند. اگر والدین نیاز فرزند خود را به کاوش کردن را در این مرحله (قبل از ۴ سالگی) ناکام کنند از پرورش عزت نفس جلوگیری کرده و احساس خواری و خشم جایگزین آن می شوند.

 

اولین نکته مهم درباره لجبازی کودکان این است که پدر و مادرها نباید با کلماتی تحکم آمیز مثل «نکن»، «بشین»، «مگه نگفتم دست نزن»، «باز که تو آن کار را تکرار کردی»، باعث شوند کودکشان لج بازی کند. کاملاً برعکس باید از جملات مثبت استفاده کنند و پیشنهاد و جایگزینی به کودک بدهند.

نکته مهم دیگر در کنترل رفتارهای کودک، هنر خنداندن کودکان است. وقتی کودک در فاز منفی است و لج می‌کند باید بتوانید او را بخندانید. خنداندن کودک در این شرایط واقعاً معجزه می‌کند. بعضی کودکان را با قلقلک و بعضی دیگر را با ادا درآوردن یا با تقلید صدا می‌توان خنداند

علاوه بر همه این موارد، یادمان باشد که برای کودکان الگوی خوبی باشیم و خودمان با هم لجبازی و جروبحث نکنیم و محیط خانه را محیطی مثبت درست کنیم. زیرا کودک خواه ناخواه تمام رفتارهای ما را در طول روز ضبط می‌کند و آنها را تکرار می‌کند.

مهارت های فرزندپروری آموختنی است

 

عارفه منجم / درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی