امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • در انجام مشق شب به فرزندان خود کمک کنید.

فرزندان والدینی که علاقه به انجام مشق شب را در فرزندان ایجاد می‌کنند، در مدرسه موفق‌ترند. این به کودک نشان می‌دهد آنچه انجام می‌دهد، اهمیت دارد. کمک به انجام تکلیف‌شب سودهای بسیاری برای کودکان دارد. چه‌بسا برای والدین هم سودهایی دربر ‌داشته باشد! والدین هم از این راه چیزهایی یاد می‌گیرند.

کودکان در دوران دبستان، برای اولین‌بار مشق شب را تجربه می‌کنند. این مشق شب به منظور تقویت و یادگیری بیشتر درس های کلاس و کمک به آنها برای تمرین مهارت‌های مهم یادگیری است. با انجام مشق شب، کودکان می‌آموزند چطور: یادداشت‌های‌شان را بخوانند و آنها را یکی‌یکی و مستقل اجرا کنند. یاد می‌گیرند زمان را مدیریت و برنامه‌ریزی کنند (برای مشق شب بلندمدت مانند تهیه گزارش از کتاب) و همچنین با تمام نیرو و با نظم ‌و ترتیب کار‌های‌شان را کامل کنند.

تکلیف ‌شب همچنین به پرورش احساس مسئولیت کمک می‌کند. احساس افتخار برای کاری که به بهترین شکل انجام می‌دهند و کارهای خلاقی که به عملکرد خوب آنها در بیرون از کلاس می‌انجامد. والدین می‌توانند تا اندازه زیادی در انجام مشق شب به کودک کمک کنند، از جمله اولویت دادن به انجام مشق شب نسبت به هر کار دیگری و کمک به تقویت عادت‌ خواندن در آن ها.

 

 

  • برنامه‌‌ریزی داشته باشید.

با کمک فرزند خود یک برنامه منظم برای انجام مشق شب تهیه کنید. برنامه را در یک محل مناسب و در دید او نصب کنید. برای تشویق او به انجام مشق شب می‌توانید در مقابل هر روز که تکلیف آن را به موقع، خوب و دقیق انجام داده یک علامت بزنید و در آخر هفته اگر توانسته باشد مشق شب خود را خوب انجام دهد و با توجه به تعداد ستاره‌ها، جایزه‌ای به او بدهید. بهتر است جایزه مورد نظر را در‌‌ هنگام برنامه‌ریزی مشخص کنید و در آخر برنامه آن را یادداشت کنید یا برای کودکان کوچک‌تر شکل آن را بکشید.

به این ترتیب عملکرد کودک همواره پیش چشم او قرار دارد و مسئولیت‌پذیری کودک نیز به این ترتیب تقویت می‌شود. به مرور می‌توانید تعداد ستاره‌ها را برای دریافت جایزه بیشتر کنید. برای نمونه، اگر در آغاز برنامه برای هر هفت ستاره می‌توانست جایزه به دست آورد، حالا برای هر ۱۴ ستاره می‌تواند به جایزه اش برسد.

فقط تنظیم برنامه‌ای منظم برای انجام مشق شب فرزندان کافی نیست. برای زندگی خانواده خود نیز برنامه منظمی داشته باشید. تا جایی که می شود از برنامه‌های جنبی و بدون برنامه‌ریزی قبلی، مانند مهمانی‌ها و تفریح‌های بدون برنامه قبلی و… خودداری کنید یا دست کم بکوشید این برنامه‌ها مقارن با زمان انجام مشق شب فرزندان نباشد.

اگر شما یک بار برنامه کودک را به خاطر برنامه‌های خود به هم بریزید، راه را برای بی‌نظمی او فراهم کرده اید. در کارهای دیگر خود نیز با برنامه و مسئولیت‌پذیر باشید تا الگوی مناسبی برای فرزندان خود بشوید. فرزندان تعهد و مسئولیت‌پذیری را در خانواده و با دیدن رفتار والدین می آموزند.

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی