امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۲۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

بهترین زمان یادگیری در چه سنی اتفاق می افتد؟

 

دغدغه بسیاری از والدین معمولا این پرسش می تواند باشد که بهترین زمان یادگیری، چه زمانی است؟ بسیاری از والدین و نیز معلمان از این موضوع گله دارند که فرزندان یا دانش‌آموزان شان آماده یادگیری نیستند. تکلیف‌های مدرسه‌ را درست و کامل انجام نمی‌دهند. یا خوب به درس‌ها گوش نمی‌دهند.  این موضوع، کار را برای والدین و معلمان سخت می‌کند. در کتاب «مغز و آموزش»، نوشته اریک جنسن، این موضوع به طور دقیق بررسی شده است و این‌که چه اقدامی باید انجام دهیم تا ذهن و مغز کودکانمان را برای مدرسه و یادگیری آماده کنیم.

 

پژوهش ها در مورد یادگیری

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهد آمادگی برای یادگیری و مدرسه از دوران جنینی آغاز می‌شود. جنین در حال رشد در برابر دو عامل بسیار حساس است:

  • فشار روانی
  • تغذیه نامناسب

 

به بیان بهتر خط قرمز زنان باردار باید توجه و حساسیت به همین دو موضوع مهم باشد. زن باردار باید به نحو عالی تغذیه کند و تا حد ممکن از خشم و عصبانیت دوری کند.

اریک جنسن با بیان این‌که بیشتر سلول‌های مغز در ماه‌های چهارم تا هفتم بارداری تولید می‌شوند، تأکید می‌کند هوش عاطفی بسیار زود شکل می‌گیرد. بخش چشمگیر هوش عاطفی در سال نخست زندگی آموخته می‌شود. در این دوران، حتی ایما و اشاره پدر و مادر نیز حائز اهمیت است. به عبارت دیگر بهترین الگوی کودکان برای تغذیه مناسب و به طور کلی هر رفتار مناسب، پدران و مادرانشان هستند.

زمانی که بچه‌ها به سن مدرسه می‌رسند، برای پرورش هوش عاطفی خیلی دیر شده است و به عبارت بهتر، سال‌های مدرسه شاید آخرین فرصت پرورش سواد عاطفی باشد.

 

پرورش هوش عاطفی

 

بهترین زمان یادگیری جهت پرورش  هوش عاطفی چه زمانی است ؟ نخستین اقدام برای پرورش هوش عاطفی این است که به عنوان پدر یا مادر باید این موضوع را بپذیریم که مهم‌ترین نقش در یادگیری فرزندان، خودمان هستیم و نه معلمان آن‌ها. این ما هستیم که باید کودکمان را برای یادگیری آماده کنیم نه هیچ شخص یا نهاد دیگری.

بنابراین می‌توانیم بگوییم  هوش عاطفی تلاش برای تعریف یک چارچوب جدید بر اساس دانسته‌های قبلی است و نه خلق یک علم جدید. افزایش هوش عاطفی عملی است و تلاش و تمرین برای بهبود هوش عاطفی، کاملاً قابل دفاع است. دنیل گلمن و نیز بسیاری از نظریه پردازان هوش هیجانی، جایگاه ویژه‌ای را در مدل‌های خود به همدلی(Empathy) اختصاص می‌دهند.

 

هوش عاطفی یا هوش هیجانی را می‌توان زیرمجموعه‌ای از روانشناسی مثبت گرا دانست که دانشمندان بسیاری از جمله پیتر سالووی (Peter Salovey)، رووِن بار-اون (Reuven Bar-on)، دانیل گلمن و مارتین سلیگمن برای توسعه‌ی آن زحمت کشیده‌اند.

البته هوش هیجانی منتقدانی هم داشته که معمولاً به تجاری‌شدن بیش از حد این حوزه و فاصله گرفتن آن از فضای آکادمیک بدبین یا معترض بوده‌اند.

این مسئله به حدی مهم و ضروری است که هر چه زودتر اقدام کنیم، بهتر است. نباید دست روی دست بگذاریم و زمان را از دست بدهیم. نکته پایانی این‌که پیش از هر توصیه به فرزندانمان، باید از خودمان شروع کنیم.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی