امروز

دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۴:۰۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

وابستگی بیمار گونه در کودک

 

علامت بچه‏ هایى که وابستگى بیمارگونه به مادر دارند این است که همیشه نگران مادرشان هستند، و حتى براى او مادرى مى‏ کنند. نیازشان به روابط اجتماعى خیلى کم است.

با کسى دوست نمى‏ شوند یا تعداد دوست‏ هاى‏ شان بسیار محدود است.  این بچه‏ ها انگار به مادرشان متصل هستند، در نتیجه نیازى نمى‏ بینند که با دیگران ارتباط برقرار کنند و انگار رابطه‏ ى عاطفى با دیگران را خیانت و توهینى به مادر مى‏ دانند.

این یگانگى باعث مى‏ شود زیاد به دنیاى خارج توجه نکنند و از هر چیز بیرونى که به نظرشان خطرى براى این رابطه باشد، دورى مى‏ کنند.

 

جنبه های مثبت و منفی عشق به مادر

 

وابستگى بیمارگونه را در رابطه با عشق مادر را بررسی کنیم. عشق مادر به فرزند نیز مانند هر چیز مهم، مى‏ تواند جنبه‏ هاى مثبت یا منفى داشته باشد. مادرى که مى‏ تواند ذهن کودک هفت‏ ساله‏ اش را ‏بخواند، زیادى به او نزدیک است و اجازه نداده که فرزندش هویت پیدا کند.

این مادر و فرزند به هم‏دیگر وابستگی بیمارگونه دارند و ‏اضطراب‏ هاى هم‏دیگر را حمل خواهند کرد. یعنی به نوعی هویت فردی و مرزبندی بین این رابطه دوتایی مشخص نشده است و به نوعی در هم آمیخته است. مرزبندی هویت های روانشناختی مادر و کودک در مراحل رشد و تحول در تحقق استقلال و خودمختاری کودک نقش اساسی دارد. شما در جامعه مادرانى را مى‏ بینید که وحشت امتحانات فرزندان‏شان را حمل مى‏ کنند و شب ‏امتحان بیش‏تر از خودِ کودک مضطرب و نگران مى‏ شوند. شخصیت این مادرها هنوز کاملاً از فرزندشان جدا نشده است‎.‎

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی