امروز

پنج شنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۰۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

در قسمت قبلی در باره شکل گیری اولین مثلث زندگی کودک توضیحات مختصری داده شد حال به بررسی شکل گیری رابطه های عاطفی و وابستگی مشکل ساز و بیمارگونه می پردازیم. وابستگی مشکل ساز رابطه بسیاری با شکل گیری فردیت کودک دارد.  در بافت خانواده بهتر است پیام مهم بودن را از رفتارهای والدین دریافت نماید یعنی احساس کند که عقیده و نظرش، خواسته اش شنیده و پاسخ داده می شود. پاسخگو بودن و در دسترس بودن مادر نکته اساسی در رشد کودک است.

 

وابستگى مشکل‏ ساز  و پاتولوژیک

 

وابستگی مشکل ساز و بیمارگونه معمولا زمانی در کورک شکل می گیرد که فردیت در کودک شکل نگرفته است. مادر و کودک در یکى دو سال اول زندگىِ کودک مثل یک موجود واحد هستند، به هم نیاز دارند و مى‏ توانند احساس و فکر هم‏دیگر را بخوانند. اما این رابطه باید در زمان خاصى تغییر کند.

به‏ طور طبیعى در حدود سه‏ سالگى علایم فردیت، به صورت مخالفت‏ هاى کوچک، در کودک ظاهر مى‏ شود. به‏ عنوان مثال مادر به بچه مى‏ گوید: «اون لباس قرمزه رو بپوش.» کودک مى‏ گوید: «نه، نمى‏ خوام. من اون لباس زرده رو مى‏ خوام.» این مخالفت با لج‏بازى فرق مى‏ کند، کودک با این مخالفت مى‏ خواهد بگوید «من هویت دارم و انسانى جدا از شما هستم.» و عملاً فردیت خود را اعلام مى‏ کند که به‏ نوعى شروع جداسازى است.

کودکان در محیطی می توانند مراحل رشد و تحول سالم را داشته باشند که پدر و مادرشان به یکدیگر عشق بورزندف نیازهای کودک را پاسخگو باشند. بهتر است مادران این گونه مخالفت‏ ها را بپذیرند و به کودک اجازه بدهند کمى با آنان مخالفت کند.

 

اگر دوران یکى بودن مادر و کودک بیش از حد به درازا بکشد، فاصله‏ ى عاطفى مناسب بین‏شان ایجاد نمى‏ شود و در کودک فردیت به‏ وجود نمى‏ آید یا شخصیت‏ ها از هم جدا نمى‏ شوند. گاهى دوره‏ ى یکى بودن با مادر بسیار طولانى مى‏ شود و تا سن هفت هشت‏ سالگى و حتى گاهى تا سنین بالا ادامه پیدا مى‏ کند. به‏ عنوان مثال مى‏ بینیم یک کودک دوازده‏ ساله رابطه‏ ى عاطفى سنگینى با مادرش دارد، گویى یک بند ناف نامرئى آن‏ دو را به هم متصل کرده است.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی