امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۳۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

خشم و عصبانیت والدین

 

مادران به عنوان اولین سازندگان روان کودک، مهمترین نقش را در ساختن روان سالم یا ناسالم افراد جامعه دارند. کودکان آن چیزی را به ما ارائه می کنند، که ما در ظرفشان ریخته ایم. اگر در ظرف روان کودکان خشم آسیب زننده و غیرقابل تحمل بریزیم، انتظار دریافت چیزی جز آن را نمی توانیم داشته باشیم. ما به عنوان مادر، وظیفه پرکردن ظرف روان فرزندانمان با احساسات و هیجانات مثبت و تحمل خشم و عصبانیت خودمان و آنها را داریم. یادمان باشد کودکان با ظرف های خالی به دنیا می آیند. این وظیفه ماست که ظرف آنها را پر کنیم. حواسمان باشد که در این ظرف های خالی چه می ریزیم. عشق می ریزیم و تحمل درد و ناکامی، یا خشم می ریزیم و عدم تحمل آن؟

کودکان با همین داشته ها به دنیای بزرگسالی وارد می شوند و در هر رابطه ای که وارد می شوند، از ذخایر همان ظرفی استفاده می کنند که ما پرش کرده ایم. ما می توانیم نسبت به فردی عصبانی باشیم اما او را آسیب نزنیم یا عصبانیتمان را فرو نخوریم. می توانیم عصبانیتمان را به شکل قاطعانه در قالب کلام بیان کنیم. مثلا بگوییم این کار تو واقعا منو عصبانی کرد! به این دلیل که … (توضیح به زبان ساده که قابل فهم باشد و کوتاه و روشن، لطفا نصحیت و درس اخلاقی را فراموش کنید).

نه اینکه تو آدم بدی هستی چون منو عصبانی کردی.این باعث می شود که فرد مقابل مان احساس بد بودن کند که ما را اینقدر عصبانی کرده و قطعا از فردی که خودش را بد می بیند نمی توان انتظار رفتار درست داشت و این دور باطل همیشه ادامه خواهد یافت.

والدین عصبانی والدینی هستند که قدرت تحمل خشم خودشان را ندارند و آن را به شکل آسیب زننده ای بیرون می ریزند. این افراد لاجرم فرزندان خشمگین تری دارند، فرزندانی که توان تحمل خشم شان را ندارند، در نتیجه، یا آن را به شکل آسیب زننده ای بیرون می ریزند، یا از ترس آسیب زدن به دیگری، آن را درون خود می ریزند و به خودشان آسیب می زنند… فرزندانی که خود را قربانی خانواده می کنند در حالی که خشم وصف ناپذیری نسبت به آن دارند.

ابراز خشمی که به شکل قاطعیت در می آید، نه تنها آسیب زننده نیست، بلکه سازنده نیز هست و به کودک این را القا می کند که تو می توانی عصبانی باشی اما بد نباشی و آسیب نزنی. این کودکان می توانند خشم و عشق شان را با هم و به شکل یکپارچه تجربه کرده و بواسطه تجربه هر دو آنها در کنار هم، احساس تهدید نکنند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی