امروز

دوشنبه, ۲۵ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۳:۵۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

پاسخگویی والدین به سوالات کودکان چه مراحلی دارد؟

 

در مقابل این سوالات باید از خود کودک بپرسیم که در مورد موضوع پرسش شده چه فکر می‌کند. به طور مثال در مورد موضوع مرگ باید از کودک پرسید خودش چه فکر می‌کند. البته کودک اگر شاهد مرگ نزدیکان باشد اطلاعاتی دارد؛ در غیر این صورت لازم است بدانیم کودک با چه محرکی مواجه شده و سوالاتش چقدر عمق دارد.

والدین باید برای پاسخ به سوالات این‌چنینی آگاهی کامل داشته باشند، چرا که اگر نحوه مواجهه با سوال کودک را ندانند ممکن است سبب ترس کودک شوند و پاسخ اشتباه آنان مشکلات پیچیده دیگری را به وجود آورد و آنان در مقابل دیگر سوالات کودک مستأصل شوند. بهترین روش برای پاسخ به پرسش‌های غیرقابل لمس کودکان ساده‌گویی است. کودک نیاز دارد پاسخ‌های قابل درک و ساده دریافت کند تا از قدرت فهمش خارج نباشد.

 

در مرحله اول والدین باید در مورد سوال کودک اطلاعات داشته باشند و اطلاعات قبلی او را بسنجند؛ در مرحله دوم باید از خود کودک بپرسند در مورد سوالش چقدر می‌داند. بیشتر کودکان در مورد سوالات غیرقابل لمسی چون مرگ، وجود خدا و … تصور درستی ندارند که باید آن را اصلاح کنیم. به طور مثال در مورد خدا نباید بگوییم خدا کسی است که مراقب انسان است و ما را برای دروغ‌هایمان و اعمال بد تنبیه می‌کند؛ چرا که این نوع پاسخگویی علاوه بر اینکه کودک را می‌ترساند موجب شکل‌گیری جوانب منفی از مذهب در ذهن کودک می‌شود و دین برایش بیشتر جنبه‌های ترس، خشم و قهر را تداعی می‌کند.

 

بنابراین آنچه که کودک می‌شنود و پاسخی که دریافت می‌کند، مهم است؛ این در حالیست که والدین می‌توانند در پاسخ به سوال وجود خدا بگویند خداوند همیشه در قلب ما و در کنار ماست یا در مورد دروغگویی بگویند دروغ در هیچ آیینی پسندیده نیست و مباحث اخلاقی همه آیین‌ها شبیه هم است. هیچ‌کس دروغ را دوست ندارد و در هیچ جای دنیا برای دروغ گفتن پاداش نمی‌دهند؛ حتی دروغگویی مداوم، فرد را از جمع دوستان طرد می‌کند. بنابراین با ذکر پیامدهای غیراخلاقی این خصائل می‌توانیم به کودک در درک صحیح دروغ‌گویی کمک کنیم و پاسخ‌هایی به آن بدهیم که برای آنان قابل لمس باشد، نه پاسخ‌هایی که مدنظر ماست و شاید درست هم نباشد و کودک را سردرگم می‌کند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی