امروز

سه شنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۸:۳۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

آموزش خلاقیت به کودکان

در نقد آموزش خلاقیت به کودکان

 

 

یکی از دغدغه‌های والدین، به‌ویژه در سال‌های اخیر، تلاش برای افزایش خلاقیت فرزندان بوده است. این کار گرچه نشان‌دهندۀ توجه آنان به استعدادها و رشد فرزندان‌شان است. بر اساس بسیاری از نظریات روان‌شناختی، ممکن است نتیجۀ عکس داشته باشد. به عنوان مثال، هاینز ورنر، با تحلیل نقاشی‌های کودکان در سنین مختلف و تغییرات آن‌ها در مسیر رشد، کاهش سرزندگی و طراوت، و «دقیق‌تر و هندسی‌تر» شدن آن‌ها را مشاهده کرد.

 

«در بسیاری از جنبه‌ها، مقایسۀ کودک با بزرگسال، نظیر مقایسۀ هنرمند و دانشمند است. کودک، نظیر یک هنرمند، جهان را از طریق شیوه‌ای قیافه‌شناسانه، درون‌حسی و به نحوی فعال و سرزنده، به شکل تصویری درک می‌کند. این موضوع به‌ویژه بین دو تا هفت سالگی، یعنی هنگامی که کودکان به نقاشی، فعالیت و آواز خواندن عشق می‌ورزند و در فعالیت‌های خود سرشار از زندگی، نیرو و تخیل هستند، صحیح است.

 

مثلاً نقاشی‌های آنان به نوع خاصی از کمال می‌رسد. کودکان، در چهارسالگی شکل‌هایی می‌کشند که ضمن آن‌که فاقد بسیاری از جزئیات انسانی است اما با چند خط ساده، ماهیت وجود انسان به تصویر کشیده می‌شود. طی دو یا سه سال بعد، نقاشی‌های آنان بسیار باطراوت، زنده و به نحو زیبایی، متعادل می‌شود. نقاشی‌های آن‌ها، شادابی، بازیگوشی و احساس قدرتمندی از زندگی را به نمایش می‌گذارند.

 

در واقع، بسیاری از هنرمندان بزرگ گفته‌اند که همواره سعی داشته‌اند تا کیفیت‌های هنری کودکان را دوباره در وجود خود زنده کنند. سپس در حدود هشت سالگی [یعنی پس از شروع آموزش‌های رسمی و مدرسه‌ای]، نقاشی‌های کودکان تغییر عمده‌ای می‌یابد. نقاشی‌ها دقیق‌تر و هندسی‌تر می‌شوند و تفکر هندسی ـ فنی بر آن‌ها غالب می‌شود و سرزندگی و طراوت کودکانه، از آن‌ها رخت برمی‌بندد.»

 

آنچه را در سال‌های گذشته با عناوینی چون «دوره آموزش خلاقیت به کودکان» رواج یافته است می‌توان از منظری دیگر بررسی کرد: هر کودکی به اندازه کافی خلاق هست، این آموزش‌های بزرگسالان است که او را از فضای کودکانه و سرزنده‌اش بیرون می‌کشد و مثلاً «نقاش قوی»، و نه «نقاش خلاق»، تربیت می‌کند.
شاید بهتر باشد کودک را، حداقل گاهی، به حال خود و در جهان سرزنده و خلاق خود رها کنیم.

 

 

منبع: «نظریه‌های رشد، مفاهیم و کاربردها»، ویلیام کرین، ترجمۀ غلامرضا خوی‌نژاد و علیرضا رجایی، تهران، انتشارات رشد، با تلخیص.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی