امروز

پنج شنبه, ۲ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۰:۲۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

بدخوابی کودکان

 

خواباندن کودکان در برخی خانواده‌ها یک پروژه عظیم و پرتلاش است که انرژی فراوانی می‌طلبد. شاید ایراد از همان واژه نخست یعنی «خواباندن» است، چرا که انسان به طور طبیعی به خوابیدن نیاز دارد و به صورت غریزی خوابیدن را بلد است و بنابراین نیازی به «خواباندن» ندارد. قرار نیست ما نوزاد یا کودک خود را بخوابانیم، بلکه فقط باید برای راحت‌تر و منظم شدن خواب او کارهایی انجام می‌دهیم.

یک جای ثابت را برای خوابیدن کودک در نظر بگیرید یا نهایتاً یک مکان برای خواب در طول روز و یک مکان برای خواب شبانه باشد. از این مکان‌ها برای فعالیت دیگری مانند غذا خوردن یا بازی کردن استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود ذهن کودک این مکان را با خواب تداعی کند و با قرار گرفتن در آن ناخودآگاه آماده خواب شود. مکان خواب کودک باید تاریک، امن و ساکت باشد تا کودک در آرامش بخوابد. تاریک بودن به این جهت است که برخی هورمون‌های مرتبط با خواب در تاریکی ترشح می‌شوند و به خواب کودک کمک می‌کنند.

ساعت و برنامه مشخصی برای خواب کودک داشته باشید. برنامه نامشخص و متغیر باعث بدخلقی و بدعادتی کودک و همچنین بی‌نظمی خواب می‌شود. مهمانی، تماشای تلویزیون و بیدار ماندن تا دیروقت می‌تواند خواب کودک را به هم بریزد.

از سن دوسالگی به بعد، حدود نیم‌ساعت قبل از ساعت خواب می‌توانید فعالیت‌های لذت‌بخشی مربوط به خواب در نظر بگیرید، مانند گوش دادن به قصه یا کتاب خواندن همراه کودک. حتی می‌توانید درباره روزی که گذرانده‌اید یا کارهایی که قرار است فردا انجام دهید صحبت کنید. مراقب باشید که قبل از خواب هیجان یا اضطرابی به کودک وارد نکنید، مثلاً او را به خاطر کاری که انجام داده سرزنش نکنید. پس از آمادگی برای خواب، مثل پوشیدن لباس راحتی، مسواک زدن، تعویض پوشک یا دستشویی رفتن، به مکان خواب بروید و نور را تا حد امکان کم کنید. بعد، حدود نیم‌ساعت با کودک خود به یک فعالیت مرتبط با خواب بپردازید.

فرایند خوابیدن را سخت نگیرید و سخت نکنید. وقتی خودتان مضطرب باشید، قطعاً این اضطراب را به فرزندتان منتقل می‌کنید. در بسیاری از مواقع، اگر خواب کودک منظم نیست، می‌توان ریشه این مشکل را در والدین جستجو کرد، وگرنه اصولاً کودکان با خوابیدن مشکل ندارند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی