امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۰:۳۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • تعامل سرشت و محیط:  باورها و راندن در جاده ی زندگی

 

تعامل سرشت و محیط : نکته بسیار حائز اهمیت که والدین در امر فرزندپروری می باید به آن توجه نمایید داستان سرشت و خلق و خوست ( temperament) همه ی ما می دانیم؛ سرشت ها متفاوت ند؛ نوزاد ها نه فقط با ظاهری متفاوت، بلکه با سرشت هایی مختلف متولد می شوند و با محیط تعامل می کنند؛ بعضی سرشت آسان دارند و به قولی خوش قلق ند یعنی؛ قابل پیش بینی تر، آرام ترند و خوگیری با محیط و غریبه ها و تغییرات در آن ها بهتر ست و دامنه ی توجه شان بالا و سطح تحرک شان مناسب ست و بعضی سرشت دشوار دارند و بدقلق ند.

سرشت دشوار  و بدقلق یعنی؛ غیر قابل پیش بینی تر، مضطرب تر ند و پاسخ شدیدتری به هنگام تغییرات و ناکامی دارند و خوگیری شان سخت تر ست و لجباز تر‌ند، دامنه ی توجه شان کم و تحرک شان بالا ست و بعضی نیز، قسمی از این و سهمی از آن و معمولی ند.خوبی تناسب، باورهای درست در مورد فرزند پروری، والدگری به اندازه ی کافی خوب، در پرورش نوزادن و دانستن مهارت های والد گری به خصوص در نوزادان دشوار بسیار مهم ست.

 نوزاد آسان را پروردن، مثل رانندگی در جاده ی اتوبان ست؛ مهارت رانندگی لازم دارد ولی آسان تر ست .بزرگ کردن نوزاد با سرشت دشوار، مثل راندن در جاده ای کوهستانی ست؛ دشوار تر ست و نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد. به عنوان والد، خانواده، مربی و آموزگار بیشتر بدانیم، دقیق تر بشناسیم، بهتر رفتار کنیم.

 

  • توانمندی رضایت مند از مسیر سخت سفر زندگی

 

تعامل سرشت و محیط: کودکان، با سرشت های متفاوت متولد می شوند و تعامل های مختلف با مادر، پدر و محیط برقرار می کنند؛ سرشت دشوار تر، تعاملی سخت تر، سرشت آسان تر، تعاملی سهل تر. گاه، از سویی با آن که همه دوست دارند نوزادی با سرشت آسان و راحت داشته باشند، نوزادی با سرشتی سخت نصیب شان می شود و از سویی دیگر، گاه نوزاد، سرشتی عکس سرشت مورد انتظار و علاقه ی والدین را دارد مثلا؛ پدر شجاع، پسر خجول و مردد را بر نمی تابد و شاید سرخورده شود و نیز مادر خجول و ساکت، دختر جسور و صریح را تحمل نمی کند و شاید نارضایتی و ناکامی را تجربه کند.

 

 

  • سوال قابل تامل از شما

 

آیا این دیدگاه منصفانه و مسئولانه ست؟ نوزاد، خود انتخاب کرده که چگونه ظاهر، سرشت، هوش و توانمندی ی داشته باشد؟ حتی او به میل خود به وجود آمده؟ آیا انتظار داشتن از نوزاد که به میل ما باشد؛ با سرشت آسان، زیبا و باهوش، احتمال سخت تر شدن فرزندپروری را بیشتر نمی کند؟ می کند! آیا احتمال کودک آزاری را بیشتر نمی کند؟ می کند! آیا احتمال نارضایتی یک والد از خود را بیشتر نمی کند؟ می کند! آیا احتمالا روابط همسران را منفی تر نمی کند؟ می کند!

 

  • شناسایی باورها و اصلاح آن ها

تعامل سرشت و محیط: باور های مان را بشناسیم و اگر لازم شد، اصلاح کنیم. ما حتما باید؛ مسئولیت به وجود آوردن فرزند را بپذیریم، بدانیم، او به میل خود نیامده، حال که به وجودش آوردیم ش، به بهترین وجهی برای پروردن او بکوشیم و بدانیم؛ هر چه او در بدو تولد دارد، از ما ست و سرزنشی معطوف به کودک نیست.

باورهای مان را بشناسیم؛ گاه نادرست و آسیب زا ست، مثل این باورها؛ خسته شدم این چه کاری بود؟ (بچه دار شدن)، ما چقدر بد شانسیم این بچه نصیب مون شده، و یا می تونه درست و سازنده باشه؛ ما تصمیم گرفتیم، بچه دار بشیم، بزرگ کردن بچه آسون نیست ولی این کار رو با هم انجام میدیم.

این بچه دشوارتره و ما هم سعی می کنیم بیشتر بشناسیمش و روش های بهتری رو به کار بگیریم. باور نادرست، انرژی و عملکرد ما را به سمت منفی می برد، نارضایتی از خود و همسر و زندگی و نیز بدرفتاری با کودک. اما باور درست، به ما کمک می کند؛ اعتماد بیشتری به خود داشته باشیم و در مسیری سخت تر راه خود را در زندگی بپیماییم و با خود و همسرمان، رابطه ی بهتری داشته باشیم و در کنار هم، فرزندمان را بهتر بپذیریم.

 

می توانیم فکر کنیم؛ ما هم حرف زیادی برای گفتن داریم، سفر ما در زندگی، سخت تر اما ارزشمند تر بود. در واقع بهتر ست به جای احساس درماندگی که باعث احساس نارضایتی و شکست در زندگی مان می شود، با احساس کفایت و توانایی با زندگی مواجه شویم. در این صورت، به همه مان کمک خواهد شد، پدر، مادر و فرزند، حتی اگر او سرشتی دشوار داشته باشد .رضایت را نه در آسانی سفر، بلکه در توانایی فائق آمدن بر سختی مسیر، تجربه کنیم.

در سفر زندگی، مدارای پذیرش و شجاعت مسئولیت، در کنار یکدیگر همراه مان باد.

عارفه منجم / درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی