امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۱۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • مصرف مواد در کودکان و نوجوانان

نتایج مطالعاتی نظیر (مطالعه ی ملی سلامت و سوء مصرف مواد،۲۰۰۳) در ایالات متحده آمریکا نشان میدهد تعدادی از کودکان در سنین ۱۲ و ۱۳ سالگی مصرف کننده و قربانی مواد هستند. این به معنی آن است که آن ها قبل از ۱۲ سالگی شروع به مصرف مواد کرده اند.
طبق گزارش های پروچسکا و دیکلمنت (۱۹۸۶) مراحل شکل گیری مصرف مواد مخدر  مخصوصاَ کشیدن سیگار توسط دانش آموزان که قابل تسری به مصرف هرگونه مواد دیگر است عبارت اند از:

۱.مرحله آمادگی
۲.مرحله ی آغاز

۳.مرحله ی شدن
۴.مرحله نگه داری

 

در مرحله ی اول کودک با سیگار و نحوه ی کشیدن آن آشنا می شود ولی کوششی جدی برای مصرف به عمل نمی آورد. این مرحله تا سن ۱۲ سالگی ادامه می یابد.
در مرحله دوم نوجوان شروع به مصرف محدود میکند مثلا روزی دو تا سه نخ سیگار می کشد.

در مرحله سوم به صورت نامرتب به مصرف می پردازد. خریدن سیگار و انواع ژست های مصرف را به تدریج امتحان می کند.
در مرحله چهارم مصرف سیگار به صورت مرتب در می آید.

 

 

پروچسکا و همکارانش نو جوانان سیگاری را به سه گروه اصلی تقسیم کرده اند:

۱.مقلدین یا هم رنگ جماعت شوندگان: حساس به جمع هستند در برابر فشار هم سالان تسلیم میشوند و به خود اطمینان و اعتماد ندارند.
۲.تنظیم کنندگان عواطف: حالات درونی خود را بررسی می کنند درباره ی عواطف و احساسات نا مطوب خود به راحتی صحبت میکنند و در صورت کنترل نداشتن بر محیط مصرف مشروبات الکی یا داروها بدون تجویز پزشک اقدام می کنند.

۳.تعریف کنندگان از خود: میل دارند استقلال شخصی و سرکش خود را بیان کنند.کوشش دارند خود را خونسرد خشن و بی اعتنا به امر و نهی بزرگتران نشان دهند. بزرگتر از سن خود عمل میکنند و آماده ی قبول خطرات هستند.

البته نباید فراموش کرد همانند بسیاری از رویکرد های معاصر عواملی از قبیل کمبود در رفتار والدین مثل :غیبت تنش خانوادگی عدم پذیرش فاصله های هیجانی و بیگانگی و نیز پاسخ ندادن والدین به نیاز های کودکان میتوانند در شکل گیری مصرف مواد موثر باشند (اسکیلیت۱۰۰۱).

 

  • نظریه های اجتماعی فرهنگی

در این بین نظریه های اجتماعی فرهنگی به عنوان نقطه ی تلاقی جامعه شناسان و مردم شناسان بر سه عامل در شکل گیری سوء مصرف تاکید دارند:

الف) عوامل پویا یا درجه ای از تنش که به وسیله ی فرهنگ ایجاد می شود .
ب) هنجارها درباره ی مصرف مواد
ج) درجه ای که فرهنگ راهبردهای کنار آمدن با استرس را فراهم می آورد .کولمنو همکاران (۱۹۸۶) تجربه ی از دست دادن عزیزان مثل مرگ یا جدایی را در مراحل زندگی کودک مؤثر دانسته و ضایعات ناشی از مرگ و فاصله های دردناک را در مصرف مواد مؤثر میدانند.

سلنو (۱۹۸۷) نشان دادمصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن ها در خانواده هایی که تنها دارای یک والد بوده اند (به ویژه پدرانی که به تنهایی مسولیت تربیت فرزندان را به عهده داشته اند) به مراتب بیشتر بروز کرده است. درحالی که در خانواده های صمیمی دارای روابط رضایت بخش کمتر بروز می کند.

 

  • رویکرد شناختی- اجتماعی

رویکرد شناختی- اجتماعی رشد رفتار ضد اجتماعی نوجوانان را اغلب به عنوان نتیجه ای از عوامل شخصی و خانوادگی مفهوم سازی می کند (پاترسون، ریدو دیشیون، ۱۹۹۲) همراه با رفتار پرخاشگرانه کودکان، بخشی از آنچه که مخصوص دوره تحول است باز نمایی می شود (لاچمن و ورز۲۰۰۲).

زیرا این دوره تحولی، مجموعه ای در درون محیط اجتماعی کودک است؛ یک چهارچوپ بوم شناختی که به هدایت پیشگیرانه نیاز دارد (گروه پژوهشی پیشگیری از مشکلات کرداری،۱۹۹۲).

لابر (۱۹۹۰)، فرضیه ای را بنا نهاد که طبق آن ، فقر آداب فرزند پروری ، در رفتار پرخاشگرانه کودکان مؤثر است و همانطور که این الگو های رفتاری پرخاشگرانه پایدار می شوند، به رشد اختلال کرداری و سوء مصرف مواد می انجامد. با ورود به دوره میانه کودکی به طور فزاینده ای، کودکان تضادورز می توانند در سطح بالایی، واکنش منفی را از طرف آموزگاران و همسالان تجربه کنند و در نتیجه فرآیندهای شناختی-اجتماعی معیوب را رشد دهند.

همانطور که پیشرفت تحصیلی آنان و پیوند اجتماعی با مدرسه ضعیف و سست می شود، آن ها نسبت به تاثیر گروه همسالان منحرف مستعدتر می شوند. ادامه این مسیر تا دوره نوجوانی، به تشدید خطر مصرف مواد، فعالیت های مجرمانه و شکست در مدرست منجر می شود.

 

منبع: مطالعه ی ملی سلامت و سوء مصرف مواد ایالات متحده آمریکا، ۲۰۰۳

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی