امروز

سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۲:۲۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

  • به مناسبت روز معلم

دستم را بگیر

همیشه در مناسبت های مختلف بار سنگینی بر دوش معلمان گذاشته می شود. چراغ روشنایی، پرچمدار آزادی، راهگشای خرد و آگاهی و….

اما معلمان ساده تر و صادقانه تر از شعارهای بزرگ در کنار کودکان و نوجوانان بوده اند. نباید با انتظارهای بزرگ راه های ارتباط را بست. نباید معلمان را در فضای تعهدات سنگین و در خلایی از حمایت های عاطفی رها کرد.

معلمان راستین در طول تاریخ آموزش همیشه همراه و حامیانی برای کودکان بوده اند. معلمان راستین دست کودکان را در بحران های تنهایی، جهل و حتی در لحظه های عشق و شکوفایی گرفته اند. به مناسبت روز جهانی معلم، همت کنیم و دست کودکان را بگیریم و در راه رشد و بالندگی شان همراهی کنیم.

معلمی شغل نیست. عشق است. ذوق است. ایثار و فداکاریست. اگر به عنوان شغل به آن می نگری رهایش ساز و اگر عشق توست، بر تو مبارک باد. آرزو دارم موقعیت جایگاه معلمی و استادی رو بخوبی درک کنیم و اگر توان نداریم انتخابش نکنیم. این کرسی را به عنوان شغل نگریستن به نظرم خطاست زیرا در برهه ای در زندگی با افرادی آشنا و روبرو می شویم که می تواند زندگی ساز باشد یا برعکس. می تواند باعث رشد و پویایی شخصیت هر دو طرف باشد.
تجربه خود من نشان داد که این موقعیت را بخوبی قدردان باشم، زمانی است برای دیدن خود، برای نشان دادن قسمت های پنهان وجودت. باید تجربه کرد عمیقا، در دنیای رابطه ها و پدیدارهای و اگزیستانسیال خود و دیگران. این موقعیت را برابر ببینیم و فرادست و فرودست نینگاریم که سیستم برده داری مدت هاست تاریخ انقضایش به پایان رسیده است.
با بودن در رابطه ها رشد کنیم لذت ببریم خودمان را ببینیم. دیگران آینه وجودی ماست سایه هایمان را ببینیم. پس چه خوشبختم که در زندگیم چنین موقعیتی دارم که با دانشجویان عزیزم و افراد دیگر مرتبط با این مسئولیت در رابطه ام.

امروز بهانه ای شد که بنویسم . نوشتن، سلب امنیت از خویشتن است. آن‌ که دست به قلم برده است، دیگر آن کسی نیست که پیش از آن می‌شناخته‌اند. دیگر آن کسی نیست که می‌خواسته‌اند بشناسند یا آن‌که در عکس‌ها و یادها به خاطرش می‌آورند. نوشتن، برهنه‌شدن در معرض باد است. آن‌که می‌نویسد، خانه را ترک می‌گوید.

تبریک و تقدیم به تمامی افرادی که به من درس زندگی را آموختند روزتان فرخنده باد.

#عارفه_منجم
درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی