امروز

سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۳:۲۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • آیا در بزرگسالی فردی خجالتی و کمرو هستید؟ آیا اعتیاد دارید؟ آیا وسواسی هستید؟ آیا خسیس یا لجباز و یک دنده هستید؟
  • آسیب های  14 تا 36 ماهگی

 

 هر کدام از این صفات را که دارید بدانید احتمالا بین 14 تا 36 ماهگی آسیب دیده اید. 

کودک انسانی بین 14 تا 36 ماهگی با پنج حقیقت تلخ در مورد خودش آشنا می شود که او  1- نادان تر 2- ناتوان تر، 3- نیازمندتر و 4-اشتباه کارتر از بقیه هست و گاهی اوقات فکرهای بدی درباره عزیزانش به ذهنش خطور می کند.

و به همین دلائل به یک نتیجه اصلی و اساسی و محکم در سه سالگی می رسد که ” من پسر یا دختر بدی هستم”.

تقریبا 95 درصد انسان ها با وجود داشتن حتی بهترین پدر و مادر به این نتیجه خواهند رسید که ” من بدم و دیگران خوبند “ و آن درصدی که به علت تنبیهات بسیار شدید پدر و مادر در سه سال اول به این نتیجه می رسند که ” من خوبم و این دیگران هستند که بد هستند “ همان افرادی هستند که در بزرگسالی یا راهی زندان و یا تیمارستان خواهند شد.

لذا همانطور که آدلر فهمید ریشه اصلی و اساسی حرکت انسان و آسیب اصلی و اساسی او از همین احساس حقارتی است که در کودکی متوجه او می شود. ما پدر مادرها تنها کاری که از دستمان بر می آید این است که تلاش کنیم تا حد امکان این آسیب را به حداقل ممکن خود برسانیم.

 

  • سه موضوع اصلی و اساسی و حیاتی درباره فرزند خود باید توجه کرد:

1- بین 14 تا 36 ماهگی موضوع اصلی و اساسی آزادی و خودمختاری کودک است و بچه می خواهد روی همه چیزکنترل داشته باشد و موضوعات به میل او باشد لذا وقتی چیزها برخلاف میلش  به هم می ریزد لذا می خواهد جهان در اختیارش باشد. یعنی پدر و مادر در این دوران به کودک خود “نکن و نه” نمی گویند و به بیان دیگر خانه پرورش و تعلیم و تربیت متعلق به کودک 14 تا 36 ماهه است و خانه به قدری برای او باید امن باشد که او  هر کاری که میخواست و می توانست را به راحتی انجام بدهد بدون اینکه برایش خطری داشته باشد.  لذا بدین وسیله پدر و مادر تا حد امکان از” بکن نکن” به شدت پرهیز کنند.

 

میدانیم کودک در این سنین کنجکاو است و می خواهد دنیا را کشف کند لذا اگر لباس های کمد را بیرون ریخت کاری با او نداشته باشید اگر غذایش را با دست خورد کاری به او نداشته باشید بگذارید اشتباهات کوچکی که برایش خطر ندارد را انجام دهد بگذارید دنیا را تجربه و کشف کند. در این دوران نمی خواهد او را تبدیل به یک آدم بزرگسال کنید. لطفا وقتی در مهمانی نمی توانید او را آزاد بگذارید به آن مهمانی نروید شما در این دوران در خدمت او هستید و قرار است جایی باشید که او راحت و آزاد باشد و درست است که کار مشکلی است ولی بدانید با هر ساعت هزینه در این دوران خود را برای هزاران ساعت در بزرگسالی او بیمه کرده اید.

 

2- موضوع اصلی و اساسی دیگر مساله نیاز و احتیاج کودک در این دوران است که باید کاملا او را درک کرد و هیچگاه او را بخاطر نیاز و احتیاجش شرمنده نکنیم مثلا اگر کودکتان در ماشین گفت من دستشویی دارم یا آب می خواهم به او نمی گویید: آخه عزیزم الان چه وقت آب خواستن است یا مگر به تو نگفتیم قبل از بیرون آمدن دستشویی برو.

 

3- با موضوع ادرار و مدفوع کودک بینهایت بینهایت عادی و معمولی رفتار شود و مساله آموزش رفتن به توالت در این سن بسیار اهمیت دارد و باید به نوعی او را در این زمینه کمک کنیم که هیچ گونه احساس بدی راجع به مساله ادرار یا مدفوع خود پیدا نکند و بتواند در این زمینه بدون هیچ گونه تنبیه یا ترسی آموزش رفتن به توالت را فرا بگیرد و بدانید شاید در حدود 70درصد وسواسی ها بخاطر آسیب در این مساله وسواسی شده اند.

 

 

 

بعد از سه سالگی تا 18 سالگی پدر و مادر فرصت دارند که احساس بد فرزندشان را به احساس خوب درباره خودشان تبدیل کنند: 

1- روزی حداقل 50 بار درست و به موقع و مناسب به فرزندشان بگویند تو پسر یا دختر خوبی هستی و حتی وقتی کار اشتباهی می کند می گوییم تو پسر یا دختر خوبی هستی ولی کارت اشتباه بود.

2- عشق بدون قید و شرط را که کودک به مانند اکسیژن به آن نیاز دارد به او بدهید و به او بگویید که او را با تمام وجود دوست دارید حتی اگر او درس نخواند حتی اگر قاتل شود حتی اگر فاسد شود حتی اگر تنبل و بی عرضه باشد باز هم او را با تمام وجود دوست دارید و این پیام را باید به کودک داد تا بفهمد شما او را فقط و فقط بخاطر این که هست دوست دارید نه بخاطر اینکه کار خوب می کند. اگر چنین کردید در بزرگسالی او گرفتار عشق های بیمارگونه و وابستگی های عجیب و غریب نمی شود و بخاطر احتیاج و نیازش با کسی ارتباط برقرار نمی کند و توانایی عشق ورزیدن سالم را پیدا خواهد کرد.

 

مهارت های فرزندپروری آموختنی است.

درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی