امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۰:۴۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

ادامه سخن را در باره شرایط آمادگی برای ازدواج  و ارتباط آن با مراحل رشد و تحول انسان را دنبال می نماییم.

۴- استقلال و همبستگی

استقلال و همبستگی در جامعه ایرانی بسیار بسیار مهم است. مساله رابطه یا Relationship یکی از پنج مشکل اصلی و اساسی جامعه ایرانی است. اجازه دهید کمی بیشتر به مراحل رشد انسان و مساله استقلال و همبستگی نظری بیافکنیم و یک بازنگری در مورد خود داشته باشیم که آیا این مراحل را سالم گذراندیم؟

  • رشد انسان از هشت مرحله میگذرد:

مرحله اول در وقت تولد است. همزیستی یا یکی بودن است. مرحله ای که کودک با مادرش و بقیه جهان یکی است. کودک دو-سه ماهه وقتی دست به اسباب بازی اش میزنید تفاوتی بین دستش و اسباب بازی اش قایل نیست. اما از چهار ماهگی به بعد تشخیص ها آغاز خواهد شد.

مرحله دوم را مرحله چسبندگی است که حدود یک سالگی است که اوج اضطراب جدایی یا Separation Anxiety است. به این معنا که کودک در حالی که پی به وجود خودش برده- که معمولا تولد روانی حدود هشت ماهگی اتفاق میافتد- اما در دوازده ماهگی امکان جدایی از مادر یا کسی که از او مراقبت می کند را ندارد و ندیدن مادر برای او مساوی است با نابودی مادر و مرگ احساسی و عاطفی خودش. بنابراین در مرحله دوم یعنی یک سالگی ما وارد مرحله چسبندگی می شویم.

 

 

در مرحله سه سالگی وارد مرحله Addiction یا اعتیاد می شویم. یعنی کودک به مادر یا Primary Care Taker معتاد می شود و حالت آدم معتاد را دارد یعنی حاضر است همه چیز را زیرپا بگذارد تا او را به دست بیاورد ولی آن زمانی که محتاج است.
یعنی یک کودک سه ساله می تواند سه ساعت با دوستانش بازی کند و اصلا فراموش کند مادر دارد اما لحظه ای که احتیاج به مادر داشت همان زمان باید او را دور و بر خود داشته باشد وگرنه کاملا می تواند اذیت بشود. و این درست مثل حالت یک فرد معتاد هست که اگر نیازی به ماده مخدر داشته باشد و نباشد گرفتار می شود.

مرحله چهارم که در پنج سالگی است مرحله عادت یا Habit هست. یعنی از اعتیاد به عادت می رسد. ترجیح می دهد و دوست دارد که باشد.
در هشت سالگی کودک انسانی به مرحله وابستگی یا Dependency می رسد. اساس وابستگی مرتبط است به مساله احتیاج و درک این واقعیت برای کودکی که عقل در او ظاهر شده این هست که من موجود نیاز مندی هستم که باید این نیازها را ارضا کنم تا رنج نبرم و لذت ببرم و زنده باشم و نمیرم.
بنابراین مساله احتیاج برای کودک مهمترین مساله است و به همین جهت است که بچه های هشت تا یازده ساله بزرگترین اضطراب و وحشتشون مرگ پدر و مادر هست و این کاملا می تواند آنها را از پای در بیاورد.

بنابراین کودک در حدود هشت سالگی به مرحله وابستگی می رسد و این مفهوم وابستگی به این معناست که من برای رفع احتیاجات خودم به تو نیازمندم و بدون تو درد می کشم و رنج می برم و می میرم.
به این دقت کنید تا بدانید چرا در طول تاریخ مطلقا عشق وجود نداشته یا نوع بسیار نادرش بوده به خاطر اینکه آنچه را شما می بینید و می شنوید مساله وابستگی بوده و معلوم است آنجا که مساله درد و لذت من به تو مربوط است و مساله مرگ و زندگی من به تو مربوط است احتمالا از نظر بسیاری در یک نگاه سطحی چیزی جز یک عشق عمیق کامل نخواهد بود و حال آنکه مساله وابستگی ماجرای دیگری است. حدود هشت سالگی کودک به وابستگی می رسد.

 

 

بین هشت تا دوازده سالگی کودک انسانی از نظر ذهنی آمادگی پیدا میکند تا به مرحله جدایی و رهایی برسد. وارد مرحله Concrete Operational Stage می شود. یعنی باید بند ناف روانی بریده بشود. مادری که با بی رحمی در وقت تولد فرزندش را از خودش جدا کرد با بریدن بند نافش در حالی که کودک امکان زندگی نداشت تا به او و خودش امکان زندگی بدهد باید جرات و امکان این را داشته باشد که بین هشت تا دوازده سالگی بند ناف روانی فرزندش را ببرد و به او اجازه دهد که او زندگی بکند و پدر و مادر هم بروند زندگی خود را بکنند زیرا اگر این بند ناف روانی بریده شود همه خلاص و آسوده خواهند شد.

این مرحله جدایی و رهایی بین هشت تا دوازده سالگی باید اتفاق بیافتد و اگر اتفاق افتاد وارد مرحله هفتم خواهد شد بین دوازده تا هجده سالگی مرحله استقلال و آزادی است. یعنی Independent یعنی کودک در این مرحله به مرحله استقلال و آزادی می رسد و این استقلال و آزادگی یک معنایش این هست که من می توانم روی پای خودم بایستم و به مرحله Self Sufficiency رسیدم و این مرحله ایست که سبب خواهد شد من در زندگی توان و امکان این را داشته باشم که بتوانم زندگی خودم را اداره کنم. بنابراین شما در حدود هجده سالگی به مرحله استقلال و آزادی می رسید.

بین هجده تا بیست و دو سالگی است که نامش همبستگی Interdependency است. زمانی که در مرحله همبستگی هستید شما به مرحله ای رسیده اید که ارتباطتان با دیگران بر اساس انتخابتان است. شما انتخاب می کنید اختیار می کنید که با دیگری باشید بدون اینکه به او محتاج باشید، بلکه به او مشتاقید. مایلید که با او باشید بدون اینکه به او نیاز داشته باشید مخصوصاَ نیازهای واقعی یعنی آن دو نیاز فیزیکی و نیاز امنیت. در نتیجه مرحله همبستگی مرحله ایست که به شما اجازه می دهد آزادانه انتخاب کنید. او را می خواهید به خاطر او.

 

 

  • ارتباط مراحل رشد و تحول با پدیده ای به نام عشق

• عشق سالم می گوید تو را دوست دارم پس به تو مشتاقم. عشقی که مبتنی بر مفهوم وابستگی است می گوید من به تو محتاجم پس عاشق تو هستم و به میزانی که محتاج ترم و بدبخت ترم و خالی ترم و تنها ترم و گرفتار ترم و نگران ترم ظرفیت عشق بیشتری دارم و حال آنکه واقعیت این است که من به دنبال کسی هستم که نیاز مرا برآورده کند.
علت اهمیت این مساله در جامعه این است که اگر ما به مرحله استقلال و آزادی و یا مرحله همبستگی نرسیم آمادگی برای ازدواج نخواهیم داشت. متاسفانه بیش از نیمی از ما همچنان در مرحله وابستگی و هشت سالگی هستیم. نتیجتا عشق فقط و فقط و فقط میان دو انسان آزاد مستقل همبسته ممکن است. آن چیزی که شما اسمش را عشق می گذارید مساله وابستگی بوده و این وابستگی از ما برده و بنده و حتی بره ساخته است.

به دلیل همین مساله است که شما نمی تونید وارد یک زندگی سالم در دنیا شوید اگر به مرحله آزادی و استقلال و همبستگی نرسیده باشید. اگر به مرحله ای نرسیده باشید که انتخاب او به خاطر خود او و شما باشد نه به خاطر توانایی او برای رفع احتیاجات و نیازهای شما و البته بعدا به این خواهیم رسید که اساس نگه داشتن خانواده رفع نیاز و احتیاج است اما در آغاز من و شما آن زمانی می تونیم درگیر یک رابطه سالم شویم که برای ادامه زندگی به او محتاج نیستیم.

ما خود توان اداره کردن زندگی خود را داریم. با او زندگی ما بهتر می شود اما همچنان زندگی ما بدون او و هر کس دیگری خوب هست در صورتی که به استقلال و آزادی و همبستگی رسیده باشیم.

ادامه دارد …

با احترام

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی