امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۲:۱۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • رشد شخصیت در کودکی از نظر فروم

هنگامی که کودکان رشد می کنند، به آزادی و استقلال دست می یابند ولی از این آزادی چندان آگاه نیستند، ولی در رابطه وابسته خود، احساس امنیت می کنند. فرایند رسش مقداری انزوا و درماندگی را دربر دارد و کودکان سعی می کنند امنیت دوران طفولیت را بازیابند و از آزادی فزاینده خود بگریزند.

  • فروم سه نوع رابطه میان فردی بین والد و کودک را مطرح کرد: رابطه همزیستی، کناره گیری – ویرانگری و عشق.

در رابطه همزیستی symbiotic relatedness کودکان هیچ گاه به استقلال نمی رسند، بلکه با جزئی از دیگران شدن، به وسیله «بلعیدن» یا بلعیده شدن» توسط آن فرد، از تنهایی و نا امنی خود می گریزند. رفتار #مازوخیستی از بلعیده شدن ناشی می شود، کودک به والدین وابسته می ماند و خویشتن را انکار می کند.

سادیسم از بلعیدن ناشی می شود، والدین با تسلیم شدن در برابر خواست کودک، قدرت را به او واگذار می کنند. کودک با به بازی گرفتن والدین و بهره کشی از آنها، امنیت را باز می یابد.

کناره گیری – ویرانگری withdrawal-destructiveness که شکل های فعال و نافعال یک نوع رابطه والد-فرزند هستند و قاصله گیری و جدایی از دیگران را توصیف می کند. اینکه رفتار کودک شکل را بگیرد به رفتار والدین بستگی دارد. مثلا والدینی که ویرانگرانه رفتار می کنند و می کوشند فرزند خود را تحت انقیاد درآورند، موجب کناره گیری او می شود.
فروم معتقد بود که علاوه بر خانواده، خود کودک در اثر تعامل با خانواده به عنوان نماینده جامعه، شخصیت و روش های مناسب سازگار شدن با جامعه را کسب می کند.
عشق مطلوب ترین شکل تعامل والد-فرزند است. والدین با احترام گذاشتن به فرزند خود و برقرار کردن توازن بین امنیت و مسئولیت، بیشترین فرصت را برای رشد مثبت شخصیت کودک فراهم می کنند.

 

  • نیازهای روانشناختی از دید فروم

 

نیاز به ارتباط

برای دستیابی به این رابطه، از طریق عشق ثمربخش است که اهمیت دادن، مسئولیت، احترام و آگاهی است. با عشق ورزیدن، به رشد و خشنودی دیگران اهمیت می دهیم. ما به نیازهای آنها پاسخ می دهیم، با آنها احترام می گذاریم و آنها را همانگونه که هستند می شناسیم. در مطالب قبلی گفتیم که فروم یکی از نیازهای روانشناختی را نیاز به ارتباط می داند. ناکامی در ارضا کردن نیاز به ارتباط، موجب خودشیفتگی می شود. افراد خودشیفته نمی توانند دنیا را به صورت واقع بینانه درک کنند. تنها واقعیت برای آنها دنیای ذهنی افکار، احساسات، و نیازهای خودشان است. چون افراد خودشیفته صرفا برخودشان تمرکز می کنند، نمی توانند با دیگران رابطه برقرتر کنند یا با دنیای بیرون سازگار شوند.

نیاز به تعالی Transcendence

فروم تاکید دارد که ما نیاز داریم که خلاق و ثمربخش باشیم. ما در جریان آفرینش، خواه آفرینش، زندگی باشد یا اشیای مادی، هنر، یا عقاید از حالت حیوانی فراتر رفته و به حالت آزادی و هدفمندی وارد می شویم اگر از نیاز خلاق انسان جلوگیری شود، اخلالگر خواهد شد. اخلالگری و خلاقیت، گرایش های فطری هستند که نیاز به تعالی را ارضا می کنند اما خلاقیت گرایش غالب است.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی