امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۸:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

ارتباط هیجانی والد با کودک: پیام های کلامی و غیر کلامی ناهماهنگ

 

قسمت نهایی مطالب در رابطه ارتباطات هیجانی والدین و کودکان : در قسمت قبل در مورد درک شدن توسط دیگران چیزی بیش از کلمات را می طلبد پیام های غیر کلامی شامل رایطه چشمی چهره طنین صدا اشاره و شدت پاسخ غالبا بصورت ناهشیارانه درک می شوند و تاثیری عمیق بر چگونگی احساس ما دارند. پیام های کلامی توسط نیمکره چپ و پیام های غیر کلامی توسط نیمکره راست دریافت و ارسال می گردند.

 

مثال :
مادری غمگین است و دختر بر اساس علامت ظاهری می پرسد: «مامان چی شده من ناراحتت کردم؟» مادر با لبخندی تصنعی می گوید نه عزیزم من غمگین نیستم همه چیز خوب است کودک بخاطر دریافت ۲ پیام متضاد احساس گیجی می کند اگر بین پیام های کلامی و غیر کلامی ناهماهنگی وجود داشته باشد برای کودک گم گشتگی بسیار ایجاد خواهد شد.

یک کودک نه تنها میخواهد افکار والدینش را بداند بلکه میخواهد بداند که چه احساسی دارند و ما باید این اجازه را به آنها بدهیم البته یادتان باشد ما نباید برای آنها دردو دل کنیم زیرا این تجاوز روانی به آنها است ما دوست بچه هامون هستیم ولی آنها دوست یا همسر ما نیستند .ولی همچنان هم یادمان باشد اگر آنها متوجه احساس ما شدند نمیتوانیم آن را پنهان کنیم.

نکته ۴ :
برخی اوقات حد و مرزها را نیز باید مشخص کرد یعنی سعی کنیم هم نیاز و احساس کودک را درک کنیم هم با توضیح دادن به او محدودیت های خودمان را به او بفهمانیم.
مثلا در جهت نقاشی کردن دختر روی پیشخوان آشپزخانه وقتی مادر مشغول تهیه شام برای مهمانان است گفتن صریح نه او فرزندش را ناراحت میکند ولی میتوان به او توضیح داد که من میدونم تو نقاشی رو دوست داری ولی چون الان من خیلی شدید مشغول تهیه شام هستم میترسم نقاشی کردن تو مرا بد اخلاق کند.

نکته ۵ :
یک پاسخ مناسب صرفا یک پاسخ انعکاسی نیست مثلا وقتی فرزند شما میگوید خیلی عصبانی هستم که نمی توانم به پارک بروم درست نیست که شما واکنش آئینه ای نشان داده و بگویید :«که تو خشمگینی که نمیتوانی به پارک بروی».

بلکه می توانید بگویید من میدانم که تو واقعا دوست داشتی امروز به پارک بری و من هم امیدوار بودم که بتونیم بریم ولی مجبوریم برنامه ها مونو عوض کنیم و می دونم که خیلی ناراحت کننده هست این موضوع.

درودها

مهارت های فرزندپروری آموختنی است.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی