امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

ارتباط هیجانی والد با کودک: درک شدن توسط دیگران چیزی بیش از کلمات را می طلبد

 

در ادامه مطالب قبلی از کانال روانشناسی نوین در ارتباط هیجانی والد با کودک و پیوندهای رضایت بخش و ناکام ساز با کودک نکاتی ذکر گردید و در ادامه بیشتر با مثال های کاربردی بیشتر فراگیریم.

مثال ۲ :
فرزند شما با علاقه و شگفتی بسیار تمایل خود را برای اسباب بازی تبلیغ شده بیان کرده و شما پاسخ می دهید« نه تو واقعا آن را نمی خواهی این آشغال است» در حالیکه احساس کودک باز هم درک نشده است و بجای این پاسخ می توانستید به او بگویید: این اسباب بازی خیلی جالب است چه چیزش رو دوست داری؟ و اگر او برای خرید اصرار ورزید می گویید: « بذار اسمش رو بنویسم تا وقتی خواستم برات هدیه بخرم بدونم تو چی دوست داری».

وقتی والدین درک می کنند که فرزندانشان میتوانند علایق و تمایلات خود را بیان کنند بدون اینکه آن را تامین کنند به خود این آزادی را می دهند که بدون انکار احساسات آنها با تجربه فرزندشان پیوند برقرار کنند.

 

مثال ۳ :
در یک کودکستان که همه بچه ها بصورت انفرادی مشغول بکار بودند پسری با کار مستقل خود مشکل داشت و برای گرفتن کمک نزد مربی رفت و چون نمی خواست مخل کار مربی شود چند لحظه ایستاد به امید اینکه مربی متوجه او شود.

اما مربی او را نادیده گرفت چون به آنها گفته بود از سر میز خود بلند نشوند و وقتی پسر شروع به صحبت با مربی کرد مربی بدون اینکه سر خود را بطرف او بگرداند گفت: «علی تو اینجا نیستی» علی گیج و مبهوت شد و شانه مربی را لمس کرد و سوال خود را تکرار کرد.

مربی مجددا مستقیم به او گفت : «علی تو اینجا نیستی».
مربی بر قوانین و مقررات تمرکز کرده بود نه ارتباط با علی. این کودک ۵ ساله در اینجا دچار ناکامی شدیدی شده بود و درک واژگان شما اینجا نیستی برایش خیلی گیج کننده هستند.

 

 

نکته ۳ :
درک شدن توسط دیگران چیزی بیش از کلمات را می طلبد پیام های غیر کلامی شامل رایطه چشمی چهره طنین صدا اشاره و شدت پاسخ غالبا بصورت ناهشیارانه درک می شوند و تاثیری عمیق بر چگونگی احساس ما دارند. پیام های کلامی توسط نیمکره چپ و پیام های غیر کلامی توسط نیمکره راست دریافت و ارسال می گردند.

درک فضایی هیجانی اجتماعی و حافظه رویدادی مربوط به نیمکره راست ماست. در ابتدای زندگی نوزاد عمدتا موجودی نیمکره راستی است و بطور کلی مدرسه تاکید بر نیمکره چپ دارد تا راست یافتن روش هایی برای تشویق نیمکره راست مغز فرزندتان و هماهنگی است با نیمکره چپ به سلامت روانی او کمک خواهد کرد.

درودها

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی