امروز

چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۴:۰۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

ارتباط هیجانی والد با کودک: پیوندهای عاطفی سودمند و ناکام ساز

در مطلب گذشته با ارتباط و درک احساست و هیجانات کودک تان آشنا گردیدید و هم چنین با نامگذاری هیجانات کودک تان که نکته بسیار حائز اهمیتی است نیز آموختیم. در ادامه در مورد پیوندهای عاطفی سودمن و رضایت بخش و ناکام کننده بیشتر می آموزیم.

  • نکته 1:

این پیوند بسیار کوتاه و لحظه ای برای فرزندش ارضاء کننده نیست لذا با گریه مادر را دنبال کرده و میخواهد او را در آغوش بگیرد ولی مادر سعی دارد خواسته کودک را به تعویق بیاندازد کودک با صدای بلند گریه و شروع به لگد زدن به دیوار می کند و مادر که نمی خواهد این رفتار بد کودک را تقویت کند به او میگوید من با تو بازی نمی کنم مگر اینکه لگد زدنت را متوقف کنی و کودک به خاطر این عصبانیت مادر احساس عدم پیوند بیشتری با او می کند و خشمگین شده و به طرف او حمله می برد.

در اینجا می بینیم پیام کودک که چقدر برایش مهم بوده که پس از یک روز جدائی از مادر با او پیوند مجدد بر قرار کند بدرستی توسط مادر دریافت نشد در صورتی که مادر میتوانست چند دقیقه روی مبل نشسته او رادر آغوش بگیرد و با او حرف زده و حتی چند صفحه کتاب برایش بخواند قبل از اینکه اقدام به تعویض لباس کند.

با دانستن اینکه پیوند مجدد پس از یک جدائی برای طفل بسیار مهم است والد میتواند انتظارات واقع بینانه تری از فرزندش داشته باشد و از این ناکامی غیر ضروری فرزندش جلوگیری کند وقتی کودک احساس میکند که درک نمی شود مسائل کوچک بسیار بزرگ می شود.

 

  • نکته ۲:
    ما هر روز فرصت هایی را برای برای برقراری پیوند های واقعی حقیقی از دست میدهیم زیرا به جای گوش دادن و پاسخ دادن مناسب به فرزندانمان فقط از نقطه نظر خود به آنها پاسخ میدهیم .
    یادتون باشه پدر و مادر همیشه باید بر احساس کودک مهر تائید بزنند. یدانیم وقتی کودک به برقراری ارتباط با یک بزرگسال نیاز دارد و رفتار بزرگسال بی تفاوت بودن را نشان میدهد کودک احساس تنهایی و انزوا میکند میدانیم در لحظاتی که نیاز کودک افزایش میابد کودکان در برابر عدم توجه آسیب پذیر ترند.

مثال ۱ :
فرزند شما در حال سه چرخه سواری به زمین افتاده و شروع به گریه میکند و چون به نظر شما او صدمه ندیده است پاسخ میدهید «تو که چیزیت نشده تو نباید گریه کنی تو پسر بزرگی هستی».
در حالیکه فرزند شما احساس میکند صدمه در بدن یا غرور او رخ داده است در اینجا نیز احساس کودک درک نشده است.

برگرفته از کانال روانشناسی نوین: آیا میدانید کودک شاد امروز، انسان خوشبخت فرداست.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی