امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۸:۵۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

هدف از تربیت و عامل اصلی و اساسی درون تربیت موضوع «آزادی» است.

• انسان باید به دو معنا در این مسیر حرکت کند:
• یکی اینکه به جای خوب و بد و درست و غلط دانستن دنیا به تفاوت و اختلاف برسه یعنی به این نتیجه برسه که ما با هم مختلف و متفاوتیم نه اینکه خوب و بدیم، نه اینکه کار ما درست و غلط است. درست است که چند درصدی کم خوب و بد، درست و غلط در جهان وجود دارد.
• اما واقعیت مساله این است که بیشتر آنچه من و شما میبینیم تفاوت و اختلاف است و قرار نیست حتی با اون مخالفتی داشته باشیم.

• رسیدن به آزادی پذیرفتن این همه تنوع و زیبایی در جهان است و حتی انسان سالم به دنبال تفاوتها و اختلافات است، زیرا از این تفاوت و اختلاف است که زیبایی رو میبینه، با تنوع آشنا می‌شود، در مقابل خودش چالش و مبارزه ای رو میبینه، و فرصتهایی جهت بهتر و برتر شدن رو برای خودش به وجود میاره و فراهم می‌کنه.
• بنابرین وقتی که صحبت از آزادی هست پذیرفتن اینکه جهان به خوب و بد و درست و غلط و سیاه و سفید تقسیم شده نیست، اینها ما رو از آزادی و آزادگی دور نگاه میدارد.

 

• از طرف دیگه مفهوم آزادی رساندن انسان به مرحله ایست که بتونه انتخاب کنه و اختیار کنه و اگر چهل ساله است تصمیم خودشو در چهل سالگی بگیره نه اینکه تحت تاثیر چهار سالگی و ۲۲ سالگی و یا احتمالا کسانی که در اون دوران نقشی در زندگی او داشتن قرار بگیره و بنابراین «آزاد»، «مختار» و « آگاه» است نه اینکه به انتخابی دست نزنه بلکه تحت تاثیر عوامل گذشته، تکرار و اجبار باشد.

 

• بنابراین مفهوم آزادی معنای اصلی تربیت است. همراه با این مطلب نکتهٔ مهم دیگری می اید که متاسفانه کودک انسانی از حدود دو سالگی یا دو و نیم سالگی به بعد گرفتار زندانهای مختلفی میشه که بیش از همه ترس و اضطراب و وحشت عامل اصلی اون هست.

• کودکان یا نوجوانان و جوانان وارد زندانهای تاریکی میشن و وظیفه پدر و مادر در این مفهوم آزادی که هدف تربیت است، رها کردن اونها، روشن کردن چراغ هاست و فرصت دادن به اونهاست تا بتونن به راحتی متوجه بشن که در جهانی پر از تاریکی و بدی زندگی نمیکنن و با حرکت کوچکی می‌شه نور و روشنایی و آگاهی و توانایی رو به دست آورد.

 

 

سخنی با والدین آگاه و صمیمی و مهربان: برگرفته از کانال فرزندپروری

عارفه منجم / درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی