امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۳۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

آدم‌های کل‌نگر را بشناسیم چه ویژگی هایی را میتوان مشاهده کرد:

 

آدم‌های کل‌نگر ویژگی‌های زیر را دارا هستند در نگاه من، «حکیم» به حساب می‌آیند.

 

۱/ به مرزبندی‌های سفت و سخت اعتقادی ندارند.

من هر چه بیشتر در احوال این گونه آدم های کل نگر می اندیشم می‌بینم خود را محدود به یک حوزه‌ی خاص نمی‌بینند، در سبد علاقه‌شان از میوه‌های بسیاری وجود دارد. از فلسفه، از روانشناسی، از زیست‌شناسی، از ریاضیات، از فیزیک، از مهندسی، از کامپیوتر، از تاریخ، از اقتصاد و از سیاست و خیلی «از»های دیگر.

 

۲/ به فرمالیسم پایبند نیستند.

 

آدم های کل نگر پایبند فرمالیسم نیستند. فرمالیسم به این معنا که چارچوب رسمی برای هر چیزی قائل شویم. دانش می‌خواهی؟ راهش نهادهای رسمی آن است و پیمودن پله‌هایی که سر هم کرده‌اند. استراتژی قرار است داشته باشیم؟ نیاز به اتاق فکر و برنامه‌ریزان و استراتژی خوانده‌ها داریم تا قدم به قدم آینده را از امروز بنویسند.

 

همه این‌ها دانش‌ند، اگر چه در دانشگاه‌ها و مدارس به آن‌ها پرداخته نمی‌شود. جذاب‌ترین چیزها آموزش‌دادنی نیستند اما هر چیزی یادگرفتنی است. که البته با چنین مضمونی راویان دیگری نیز صحبت‌های بسیاری دارند: این که همه چیز را نمی‌شود در مدرسه و دانشگاه و محیط‌‌های خشک رسمی آموخت. به خصوص که حالا ما در دنیای اینترنت زندگی می‌کنیم و ابزارهای یادگیری بسیارند اما آن چه نادر است شوق یادگیری است.

 

 

۳/ به جدایی فکر و عمل باور ندارند.

 

آدم های کل نگر اندیشه‌شان از عملشان جدا نیست. یک قدم از فکرشان، قدمی دیگر در زندگی دارد و نمود عملی می‌یابد و از آن سو با هر قدم عملی، افق‌های تازه‌ای برای فکر کردن و اندیشیدن می‌یابند. فکر و عمل برایشان دو روی یک سکه است.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی