امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۸:۵۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

حقوق زن : این همه اضطراب دیوانه وار درباره زنان برای چیست؟

 

حقوق زن از نظر مهاتما گاندی : آیا زنان درباره عفاف مردانی حرفی دارند؟

ما از زنان درباره اضطراب و نگرانی آنها در مورد عفاف مردان چیزی نمی شنویم. پس چرا مردان باید به خود حق بدهند که درباره مقرارت عفاف زنان به گفتگو بپردازند. عفت چیزی نیست که بتوان از خارج تحمیل کرد. این موضوع به تحول درونی مربوط می شود و از این رو به کوشش شخصی بستگی دارد.

🔹 عفاف چیزی نیست که بتوان در گرمخانه رویاند. عفاف چیزی نیست که بتوان با کشیدن دیوار و حجاب در اطرافش آن را محفوظ داشت. عفت باید از درون خود زن رشد کند و برای آنکه با ارزش باشد باید بتواند در برابر هرگونه تحریک و اغوایی ایستادگی کند.

🔹 از تمام معایب و مفاسدی که مرد مسئول به وجود آوردن آنها است هیچ کدام به این اندازه انحطاط انگیز و ناراحت کننده و خشونت آمیز نیست که نیمه “بهتر” جامعه را مورد دشنام و توهین قرار داده است. من این نیمه را جنس ماده می نامم نه جنس ضعیف. در واقع جنس ماده از جنس نر “نجیب تر” و “شریف تر” است. زیرا هنوز هم مظهر فداکاری و رنج کشیدن خاموش و متواضع و ایمان و دانش است.

 

🔹 از نظر گاندی زن جنس ضعیفی است؟

 

توهین خواهد بود که زن جنس ضعیف نامیده شود. این بی عدالتی و ظلمی است که مرد برای زن به وجود آورده است. اگر منظور از قوت و قدرت، خشونت و قوت حیوانی است در این صورت البته زن کمتر از مرد قدرت دارد. اما اگر منظور از قدرت، نیروی اخلاقی باشد زن فوق العاده بر مرد برتری دارد. آیا الهامات روحی زن قوی تر از مرد نیست؟ آیا زن بیش از مرد خود را فدا نمی سازد؟ آیا قدرت مقاومت زن بیش از مرد نیست؟ آیا دلیری و شهامت بیشتری ندارد؟ بدون زن مرد نمی توانست وجود داشته باشد. اگر عدم خشونت قانون وجود ما باشد، آینده در دست زن خواهد بود. چه کسی می تواند بیش از زن دل و قلب آدمی را برانگیزد؟

 

🔹 زن همسر و همراه مرد است. به زن نیز به اندازه مرد توانایی فکری و معنوی داده شده است. زن حق دارد که به جزئی ترین فعالیتهای مرد بپردازد و به اندازه مرد حق آزادی دارد. زن حق دارد در محیط و قلمرو خاص خود همان مقام اعلی را احراز کند که مرد در خود به دست آورده می آورد. رسمی بسیار ناپسند است که جاهل ترین و بی ارزش ترین مردان هم برای خود حق برتری بر زنان قائل می شوند، در حالی که هرگز چنین شایستگی ندارند و نباید چنین باشد.

 

🔹 با تقلید کردن بیهوده از مردان، شما نه مرد خواهید شد و نه خواهید توانست خودتان باشید و استعدادهای خداداد خود را بپرورانید. خداوند قدرت “عدم خشونت” را به زنان بیش از مردان عطا کرده است. این قدرت خیلی بیشتر مؤثر است. زیرا خاموش و بی صداست. زنان پیام آوران و مبشران طبیعی انجیل عدم خشونت هستند. منتهی باید موقعیت عالی خود را به درستی دریابند.

 

اقتباس از کتاب: همه مردم برادرند

مهاتما گاندی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی