امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۹:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

باز بودن به تجربه های جدید: فرصت‌ دادن به تخیل و خیال‌پردازی | Fantasy

 

 

یکی از تست های پرکاربرد شخصیت پرسشنامه پنج عاملی نئو است. یکی از عامل هایی که در این مقیاس سنجیده می شود شاخص باز بودن به تجربه های جدید است. آشنایی با مدل پنج عاملی شخصیت نئو در ارتباط با شاخص باز بودن به تجربه های جدید . به سراغ شاخص O (حرف اولِ Openness to Experience) می‌رویم. در ابتدا با یک سوال شروع می کنیم. فرض کنید هنگامی که به کافی شاپ می روید میان یک نوشیدنی که قبلا آن را تجربه نمودید و نوشیدنی جدیدی که هیچ حدسی در باره طعم آن ندارید کدام را انتخاب می کنید؟

 

این شاخص را به پذیرش تجربه‌های جدید و گاه، گشودگی نسبت به تجربه‌های جدید ترجمه کرده‌اند. اما با توجه به آن‌چه در مورد شاخص‌های E و C مطرح شد، حتماً‌ به‌خاطر دارید که شاخص‌های Big-5 از پایین به بالا ساخته شده‌اند. یعنی مثلاً ابتدا شش فاکتور O1 تا O6 از تحقیقات استخراج شده‌اند و سپس، روی مجموعه‌ی آن‌ها یک نام گذاشته شده است.

 

به همین خاطر، ممکن است توجیه منطقی برای این‌که مثلاً چرا زیبایی‌شناسی را باید زیرمجموعه‌ی میل به تجربه‌ی جدید دانست، وجود نداشته باشد. بنابراین مثل همیشه، ترجیح ما این است که پس از آشنایی با شش مولفه‌ی مطرح شده،  آن‌ها را در قالبِ شاخص O (و نه: پذیرش تجربه‌های جدید) به‌خاطر بسپارید تا احتمال اشتباه کردن‌تان در مصداق‌یابی و تفسیر ویژگی‌های شخصیتی کاهش پیدا کند. با توجه به آن‌چه آموخته‌اید، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که سوال بالا، صرفاً گوشه‌ای از شاخص O را نشان می‌دهد و این شاخص هم، مولفه‌های متعدد و متنوعی دارد که در ادامه باید به آن‌ها بپردازیم:

 

اجازه بدهید با سوالی بسیار ساده  که در آغاز مطرح شده است  ادامه دهیم تا کمی در فضای بحث قرار بگیرید:
نخستین شاخه از شش مولفه‌ی شاخص شخصیتی O، به تخیل و خیال‌پردازی اختصاص دارد. این‌ که فرد تا چه حد، به خود اجازه می‌دهد که دنیایی فراتر از دنیای واقعی و فیزیکی و در دسترس را تصور کرده و در ذهن خود تجربه کند.

 

کسانی که شاخصه‌ی O1 در آن‌ها قوی است، از خیال‌پردازی لذت می‌برند و پرداختن به موضوعات تخیلی را نیز بخشی از واقعیت دنیای اطراف خود می‌دانند. رها کردن ذهن برای آن‌ها و تصویرسازی از سناریوها و داستان‌ها و شرایطی که هنوز پیش نیامده و شاید هرگز پیش نیاید، نشان می‌دهد که فرد، ذهن خود را به روی جهانی فراتر از واقعیتِ در دسترس، باز گذاشته است. اگر شاخص O1 در شما قوی باشد، احتمالاً شعر و تئاتر و داستان، به سادگی می‌توانند شما را با خود همراه کنند و به جهانی دیگر ببرند؛ هم‌چنین می‌توان حدس زد که از تجربه های ذهنی لذت می‌برید و پرداختن به آن‌ها برایتان جذاب است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی