امروز

چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۷:۳۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

هنر سکون

هنر سکون: این یادداشت به بررسی کتاب پیکو آیر به نام هنر سکون  Art of Stillness می‌پردازد. آیر در این کتاب نشان می‌دهد که شاید راه حل مقابله با این همه جنب و جوش، حرکت و سر و صدا نه حتی به جایی خلوت رفتن، که سکون و به هیچ‌جا نرفتن است. در حقیقت آیر در کتاب خود راهبردهایی را برای بهره‌گیری از سکون ارائه می‌دهد و به خواننده‌اش می‌آموزد که چطور می‌توان مانند یک هنرمند از سکون بهره برد. مطالعۀ یادداشت پوپووا باعث می‌شود تصویر دقیقی از کتاب کوتاه آیر و راهبردهایش به دست آورید. تد تاکِ پیکو آیر در رابطه با هنر سکون را نیز می‌توانید در این لینک مشاهده کنید. (ماریا پوپووا، برین پیکینگز، ۱۵۰۰ کلمه)

 

 

وقتی تفکر آهسته پیروز است

 

وقتی تفکر آهسته پیروز است: در دنیای مدرن امروزی سرعت یکی از نشانه‌های هوش و ذکاوت افراد است. معمولاً زمانی که بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای دو نفر را برای شما توصیف کنند که یکی کند و دیگری تند کار یا فکر می‌کنند، حکم بر هوش کم اولی و هوش سرشار دومی می‌دهید. با این همه خرد متعارف نشانه‌های زیادی از چیرگی حرکت آهسته بر حرکت سریع دارد: داستان مشهور مسابقۀ خرگوش و لاک‌پشت و نهایتاً این ضرب‌المثل مشهور که رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. البته که مزیت‌های حرکت و تفکر آهسته تنها به خِرد متعارف محدود نمی‌شود؛ با مطالعۀ یادداشت تارا کادیوغلو دلایل علمی بسیاری خواهید یافت که نشان می‌دهد در بسیاری موارد این تفکر آهسته است که پیروز می‌شود. (تارا کادیوغلو، بوستون گلوب، ۱۷۵۰ کلمه)

 

 

 به دنبال سکوتیم و البته از آن می‌رنجیم

• به دنبال سکوتیم و البته از آن می‌رنجیم: اکونومیست در این مطلب به بررسی کتاب‌های تاریخچه‌ای از سکوت A History of Silence و سکوت: در عصر سروصدا Silence: In the Age of Noise پرداخته است. در دنیای فعلی میزان صداهایی که هر روزه به گوشمان می‌خورد باعث شده که سکوت یک امکان لوکس به حساب آید که حاضریم برایش پول زیادی خرج کنیم. البته که همین سکوت در موارد متعدد می‌تواند مایۀ عذاب افراد باشد. حقیقت این است که سکوت تنها به معنای نبود سر وصدا نیست و می‌تواند معانی ژرف‌تری نیز داشته باشد. با مطالعۀ این یادداشت برداشتی کلی از جنبه‌های مختلف سکوت خواهید داشت. (اکونومیست، ۱۱۰۰ کلمه)

 

دور و برمان را کارهایی پر کرده که موعد تحویلشان نزدیک است و باید هرچه سریع‌تر تمامشان کنیم و البته انواع و اقسام مزاحمت‌ها و سروصداهایی که حواسمان را از انجام آن کارها پرت می‌کند. خواندنی‌های این نوبت مطالبی هستند که ما را به جدا شدن از این شتابزدگی بی‌فکر و همه‌جانبه فرا می‌خواند و در عین حال راه‌هایی برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از کُندی و آهستگی پیش پایمان می‌گذارد.

 


سیدامیرحسین میرابوطالبی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی