امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

داف (Duff) : نگاه شی‌انگارانه به دختران و زنان جامعه و معیار اعتبار در جامعه بیمارگونه جنسی

شاید کمتر کسی پیدا شود که اسم داف (Duff) را نشنیده باشد. اگر در دیکشنری به دنبال معنای آن بگردید معانی متفاوتی را خواهید دید. دختری که اجتماعی است، دختری که در مهمانی‌ها و پارتی‌ها می‌درخشد، دختری که در جمع‌های اجتماعی در مقایسه با دیگر دختران بهتر باشد و معانی دیگر.

جایی خوانده بودم که داف در کانتکس آلمانی به معنای “بند کفش” است و در کانتکس انگلیسی در معنای “گیاه‌های فاسد جنگل” و در کانتکس اروپایی آن به معنای “هرزگی و فاحشگی” است. حال با این مواردی که گفته شد باید دید در کانتکس و بستر اجتماعی جامعه‌ی ایرانی داف چیست و در ذهنیت مردانه و زنانه چه معنایی از آن می‌شود و نوع کنشی که در رابطه با آن شکل می‌گیرد چیست.؟

به نظرم در معنای دخترانه و زنانه‌ی آن داف امری تظاهری است که جنسیت مونث با تمام قوا در رقابتی دائمی سعی می‌کنند تا خود را بهتر از دیگران در عرصه‌ی حیات اجتماعی به معرض نمایش بگذارند و مطابق آن به کنش‌های خود شکل دهند.
بسیاری از آنان وقتی با کلمه داف فراخوانده می‌شوند احساس خوشایند به آنان دست می‌دهد و مطابق آن در درون خود از نوعی رضایت، احساس خوشحالی می‌کنند.
تورستین وبلن در کتاب نظریه‌ی طبقه‌ی تن‌آسا از مصرف تظاهری در امر کنش اجتماعی سخن می‌گوید: “از نظر او تنها زن خانواده است که به صورت نمایش دهنده‌ی آراستگی مالی خانواده باقی می‌ماند. طبقه‌ی تن‌آسا معیارهایی را می‌پروراند که هر فردی در هر سطحی از جامعه، به گونه‌ای وادار به رعایت آن می‌شود”.

حال نکته مهم این است که داف در ذهنیت مردانه و پسرانه هم آیا این‌گونه است. در ذهنیت جنسیت مذکر داف امری بدیهی است و در خلاصه‌ترین شکل آن یعنی دختر یا زنی که تنها برای سکس و عمل جنسی مناسب است و به غیر از آن کارکردی ندارد.

این نگاه شی‌انگارانه به دختران و زنان جامعه آن‌ها را تنها به صورت یک کالا برای عرضه در عرصه‌ی اجتماعی به نمایش می‌گذارد. نوعی مصرف جنسی که بعد از آن رضایتمندی کسب شود.
حالا این دو نگاه متضاد در عرصه‌ی اجتماعی به ناخودآگاه‌ترین صورت ذهنی کنش‌گران تعلق دارد یکی معنایی سوشال دارد و دیگری معنایی کانسومر. هنگامی کسی در مقام داف فراخوانده می‌شود تنها کارکرد جنسی و مصرفی آن مدنظر است نه چیز دیگر. داف معیار اعتبار در جامعه بیمارگونه جنسی است. داف کسی است که تنها باید با او سکس کرد.

وبلن از نظریه تکامل‌گرایی استفاده می‌کند تا ظهور، تکامل(تطور)، تثبیت آن طبقه را و وضعیت امروزی طبقه تن‌آسا را تبیین کند. تولد این طبقه ریشه در تقسیم کارجنسیتی دارد، تقسیم کاری که با شکارچی شدن انسان همزمان است و وبلن آن برهه‌ را توحش می‌نامد. با گذار انسان به مرحله شکار و تامین خوراک خود از طریق شکار، به صورت تدریجی تمایزی میان شکل کار و اهمیت آن پدید می‌آید.

شکار و غارتگری و تصاحب که به مرد اختصاص می‌یابد ارزش بیشتری می‌یابد در حالی که کارهای بدنی مانند حمل شکارو فعالیت‌هایی که اظهار قدرت و برتری در آن نمودی ندارد به زن تعلق می‌گیرد و طبیعتا در مقایسه با شکار وغارتگری ارزش کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. پس از گذار انسان از توحش به بربریت است که رفته رفته نهاد طبقه مرفه( تن‌آسا) ظاهر می‌شود. درواقع طبقه تن‌آسا همراه با تغییر زندگی صلح آمیز به زندگی ستیزه جویانه رشد پیدا می‌کند و پس از این دوره مرز میان انسان و مخلوقات برجسته‌ترو برجسته‌تر می‌شود.

نظریه‌ی طبقه‌ی تن‌آسا، نخستین و معروف‌ترین کتاب وبلن است که در آن بسیاری از معیارهای رفتار انسان به چالش کشیده می‌شود. او با طنزی ویرانگر، توخالی بودن معیارهای سلیقه، آموزش، لباس، و فرهنگ طبقهٔ تن‌آسا را افشا می‌کند. به گفته‌ی وبلن، طبقه‌ی تن‌آسا معیارهایی را می‌پروراند که هر فردی در هر سطحی از جامعه، به‌گونه‌ای وادار به رعایت آن می‌شود. نشانه‌ی بارز عضویت در طبقه‌ی تن‌آسا، پرهیز از مشقت کار تولیدی و موفقیت در مصرف تظاهری است.

وبلن با نگاهی نقادانه به سراسر جامعه نظر می‌اندازد. آماج اصلی نقد او، اثبات توخالی بودن فلسفه‌ی سرمایه‌داری و استفاده‌ی نادرست از ثروت است. مصرف تظاهری ــ که ابتکار شخصی وبلن است ــ از دید انتقادی او، معیار اعتبار در جامعه‌ی مرفه شناخته می‌شود.
به گفته‌ی سی. رایت میلز، وبلن بیشتر یک تاریخدان است تا دانشمند اجتماعی. کتاب نظریه‌ی طبقه‌ی تن‌آسا اثری بنیادی برای هر دانشجوی تاریخ، سیاست، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی است.

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی