امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

نگاهی روانشناختی به پدیده داعش و جهت گیری های روانی

 

با کمی آسان گرفتن مسایل علمی و بگونه ای بسیار فشرده می‌توانیم بگوییم که روان ما آدمیان با سه مولفه ساخته و پرداخته می‌شود. آنچه با خود به دنیا می‌آوریم، یعنی مجموعه‌ای از توانایی‌ها و ناتوانی‌ها، فرهنگ خانواده، زبان مادری، سنت و باورهای نخستین دوران زندگی که ساختار و بدنه روان ما را می‌سازد.
و نهایتاً، مجموعه آموزش‌ها و دانسته‌هایی که در محیط مدرسه و جامعه به ما منتقل می‌شود.

با این توجه که مجموعه عوامل بیرونی، جنگ‌ها، بلایای طبیعی، دوران‌های شکوفائی اقتصادی، شرایط اقلیمی و شرایط خانوادگی و اجتماعی نیز بر این تابلو افزوده می‌شود.
حاصل این سه مولفه، روان ماست که در سه وجه خود را می‌نمایاند، ساختار روان که پایه‌های محکم آن را می‌سازد. شخصیت روانی ما که ما را در رابطه با دیگری تعریف می‌کند و حالت ما که براساس اتفاقات فیزیکی و بدنی و نیز فضای پیرامون نوسان می‌کند.

 

با این نوع نگرش، وابستگان به این طایفه را می توان به سه زیر گروه تقسیم کرد:
ـ بزرگان درجه اول که روان کژ یا روان پریش متوهم هستند، که در هر دو مورد، با وجود توان هوشی و درک بالا، نوعی قطع رابطه با واقعیت عمل می‌کند.

ـ مدیران که عموماً روان کژها یا روان نژندهایی فرصت‌طلب هستند با توانمندی‌های هوشی و دریافتی خوب و متوسط و گاه نیز مشکلاتی مثل اضطراب و ترس و واخوردگی و نوعی تنفر مبهم و ناروشن در آنها مشاده می‌شود.
ـ اعضاء که اقلیت آنان روان کژ و بیشتر روان نژند با توانمندی‌های هوشی و فرهنگی محدود یا بسیار محدود، با عدم دسترسی به مبانی فرهنگی با باید و نباید هایی روشن، با حضور مشکلاتی همچون اضطراب و ترس و واخوردگی و نوعی تنفر مبهم در ابتدا.

 

  • جهت‌گیریهای روانی اعضای داعش:

تفکر یا سیاه یا سفید (علیه ما یا با ما): اعضای داعش اصلاً نمی‌‌پذیرند که فردی می‌تواند جهت‌گیری خنثی داشته باشد. این که داعش بسیاری از بی‌طرفان در جنگ نظیر پزشکان، باستان‌شناسان و خبرنگاران را به قتل می ‌رساند ناشی از همین برداشت است. رنگ پرچم داعش که سیاه و سفید است نیز مبین همین نگاه سیاه و سفید دیدن اعضای آنست.
این را می ‌توان یک تفکر «پارانوئیدی» و نوعی اختلال دانست که سبب می‌گردد به همه چیز و همه کس، با پیشفرض، مظنون باشند.

ـ جنسی شدن خشونت: مشروعیت‌ بخشیدن به «جهاد نکاح» سبب شده است تجاوز جنسی به کفار و کسانی که داوطلبانه خود را در اختیار اعضای این گروه قرار می ‌دهند حلال شمرده شود.
وعده هایی که رهبران و مفتیان حامی آنان به اعضا می‌دهند نیز در شکل‌گیری خشونت جنسی اعضا این گروه بی ‌تاثیر نیست.

ـ مرگ پرستی: اعضای این گروه شهوت خون دارند و به مرگ بسیار علاقه دارند و می ‌کوشند تا خود را در آن ورطه بیندازند.

ـ ناکامی خشونت: بسیاری از اعضای این گروه بر اساس تئوری «ناکامی خشونت» می‌‌کوشند با پیوستن به این گروه ناکامی‌های زندگی شخصی خود را از طریق ابراز خشونت جبران کنند.

ـ خودشیفتگی و خشونت: اعضای داعش با اعتماد به نفس کامل مدعی هستند که عقاید آنها باید صادر شود و موانع صدور این عقیده به هر نحو باید برداشته شود.
شخصیت‌ شناسی فرمانده داعش، ابوبکرالبغدادی، نوجوانی گوشه‌گیر و خجالتی بود. وی در سال ۱۹۹۶ در رشته علوم دینی از دانشگاه بغداد لیسانس خود را دریافت می ‌کند و بعد تحصیلاتش را تا دریافت دکترا در رشته مطالعات قرآنی ادامه می‌دهد.

ابوبکرالبغدادی پدری زاهد داشت اما، این عموی اوست که او را به پیوستن به اخوان المسلمین تشویق می‌کند. ولی ابوبکر جوان تاکید می ‌کند که تنها آن دسته از رهبران اخوان را قبول دارد که رویکرد «جهادی» دارند. بغدادی در سال ۲۰۰۴ و پس از حمله آمریکا به عراق بنا به دلایلی که مشخص نشده است در کمپ «بوکا» زندانی می‌شود، کمپی شامل ۲۴هزار زندانی، اغلب از اعراب سنی مذهب و بعثی‌ها.

او در همین مدت بسیاری از زندانی‌ها را تبدیل به مردان و مریدانی کارآزموده برای خود می ‌کند. وقتی در سال ۲۰۰۶ زرقاوی رهبر القاعده کشته می‌‌شود، ابوایوب مصری (نفر دوم القاعده) ابوبکر را جانشین خود اعلام کرد و وی این تشکیلات را منحل و «دولت اسلامی» را جایگزین القاعده کرد.

چگونه می‌توان به نتیجه ای هرچند موقت و ساختاری رسید؟ بیاییم عوامل پیدایش و دوام و رشد این پدیده را در سطح منطقه یاد شده به عوامل اساسی و موثر و یا عوامل فرعی از طرفی و عوامل همیشگی و یا عوامل اتفاقی از طرف دیگر، تقسیم کنیم.

برگرفته از کتاب روان شناسی داعش- عبدالمالکی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی