امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۸:۴۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

اخلاق تکاملی چنانچه از نامش پیداست بر اثر تأثیرات دیدگاه‌های داروین بر اخلاق پدید آمد. البته برخی معتقدند بنیان‌گذار اصلی این مکتب اخلاقی هربرت اسپنسر فیلسوف انگلیسی است. زیرا وی مدتی پیش از داروین این مسأله را در رساله‌ای به نام نظریه تکامل در کتاب خود به نام اصول روانشناسی مطرح کرده بود.

داروین، اخلاق را نیز مانند تکامل انسان محصول انتخاب طبیعی می‌داند. به نظر او رفتاری از نظر اخلاقی درست است که انسان را در تنازع بقاء پایدار نماید. از آنجا که انسان تکامل یافته حیوانات است اخلاق او نیز در واقع باید یک رفتار حیوانی تکامل یافته باشد. این رویکرد به اخلاق به اخلاق داروینی شهرت یافته است. در دیدگاه اخلاقی مبتنی بر نظریه تکاملی داروین اصل مسلمی که تمام رفتارها بر اساس آن تفسیر می‌شوند تنازع بقاء است زیرا تنازع بقاء و انتخاب اصلح ناموس طبیعت است.

طرفداران اخلاق داروینی فرق بارزی میان روند تکامل و حیات اخلاقی انسان قائل نیستند و می‌گویند حیات اخلاقی انسان ادامه روند تکامل است و آنچه ما احساسات اخلاقی می‌نامیم مانند سایر پدیده‌ها تکامل یافته است.

 

نقد تلقی داوکینز از اخلاق

دیدگاه داوکینز را می‌توان از برخی جهات مورد نقد قرار داد. داوکینز بر توان تبیینی نظریه تکامل تأکید دارد و بر این باور است که این توان در حدی است که نقص شواهد و استدلال‌ها را برای این نظریه جبران می‌نماید. اشکال مخالفان نیز متوجه همین مسئله است. نخست آنکه آیا قدرت تبیین‌کنندگی، معیار صحیحی برای سنجش نظریه‌هاست؟ دیگر اینکه در فرض قبول معیار داوکینز (قدرت تبیین‌کنندگی) آیا نظریه تکامل درخصوص اخلاق، واجد قدرت تبیین‌کنندگی است؟

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی