امروز

پنج شنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۴۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • جهان مدرن ما: جهانی پرهیاهوست یا جهانی همراه با آرامش؟

جهانی که در آن زندگی می کنیم، جهانی پرهیاهو است. هیاهوهای رنگ به رنگ که عرصه را بر آدمی تنگ و زیستن را دشوار می کند. چنان است که گویی سکوت از جهان، گریخته و در پی آن آرامش نیز کم شده است.

سکوت و آرامش، همسایه ی دیرینه اند. در میانه ی هیاهو و جدال ها و صداهایی که از هر سو به گوش می رسد، چگونه می توان آرامش خود را حفظ کرد. لازم است چاره یی بیابیم و از این همه سرو صدای آزار دهنده بکاهیم. منظور از هیاهو، صرفا جهان پر از اصوات نیست، بلکه هیاهوی تصویری نیز از آن جمله است. چشم ها در گردش خود به سوی این همه رنگ ها و تنوع و تکثر در حیران است. هیاهوی رنگ و نور و کالا و ایده و افکار. روزگاری بود که آسمان ستاره باران می شد. جهان پرهیاهو یعنی شب و تاریکی را از میان برده ایم.

 

آسمان، در آلودگی نور و آلودگی محیط زیست، ستاره هایش را به مخفیگاه ناپیدا برده است. تو گویی دارد مجازاتمان می کند. پیشینیان که شب و تاریکی داشتند، در هنگام خوابیدن بر پشت بام آزاد، ستاره ها را می شمردند. از کهکشان راه شیری بالا می رفتند و همنشین ماه می شدند. شهاب سنگ ها را ردیابی می کردند ببینند کجا سقوط می کنند. در آن هنگام بود که سکوت و آرامش هستی را با جان خویش دریافت می کردند. در آن زمان، سکوت، حاکم جهان بود. اما اینک ما در اتاقی محصور، در پرتو این همه چراغ، شب و در هیاهوی تکنولوژی، سکوت را از دست داده ایم.

سادگی زندگی سنتی، تنها سادگی زاهدانه و گریز از دنیا نبوده است. سادگی مطبوع طبع آرامش خواه انسان بوده است. کافی است به اطرافمان نگاه کنیم. اتاقی را که نشسته ایم، چقدر اسباب و اثاثیه دوربرمان ریخته است. بر این همهمه ی تصویری، بیفزایید صداها و رنگ ها و نورها و کالاها را.

 

هیاهویی برای هیچ. وسایل ابداعی و اختراعی، تکنولوژی و صنعت، چنان ما را در خود پیچیده است که راه نفس مان را بند آورده است. ما ساکنان جهان مدرن، آرامش درون را با آسایش برون معاوضه کردیم. پرنده ی زیبای آرامش سنتی را پیش پای خدای مدرن قربانی کردیم تا به آسایش صنعتی برسیم. درست است که نسبت به پیشینیان، زندگی را با آسایش بیش تری می گذرانیم، اما پرسش این است که: آسایش برون چقدر به آرامش درون کمک کرده است؟

نویسنده: علی زمانیان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی