امروز

یکشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۲:۳۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

روز جهانی اسکیزوفرنیا- ۲۴ May

World Schizophrenia Day 2019

 

آدمی در عالم خاکی نمی‌آید به دست
عالمی دیگر بباید ساخت وز نو آدمی

 

اسکیزوفرنیا بیماری است که در آن عوامل زیستی و وراثتی نقشی بدون انکار بازی می‌کنند. در دو‌قلوهایی که یکی به این بیماری مبتلا شود احتمال بروز در دیگری نزدیک ۵۰ درصد است. اما حتی اگر این میزان ۱۰۰ درصد نیز بود، درمانگران هنوز با پیچیدگی‌های انسانی روبرو هستند که با اختلالی به غایت پریشان کننده دست و پنجه نرم می‌کند و به درک پویایی روانش از سوی درمانگر نیازمند است.

 

صاحب‌نظرانی چون گابارد بر این باورند که چیزی به نام “درمان اسکیزوفرنیا” وجود ندارد. تمامی مداخلات درمانی باید برطبق نیازهای خاص فرد واحد طراحی شوند.
فروید چنین استدلال کرد که علائم اسکیزوفرنیا ناشی از برگرفته شدن انرژی روانی از ابژه‌های پیرامونی است که ناشی از ناامیدی او از دیگرانی است که به شکل معمول باید منبع محبت و امنیت او باشند. کودک، به واسطه چنین تجربه‌ای عطای دنیای خارج را به لقای آن بخشیده و در عوض تمامی ثروت روانی (لیبیدو) خود را در دنیای درون سرمایه‌گذاری می‌کند. با همین استدلال، فروید نتیجه گرفت که این افراد قادر به برقراری رابطه انتقالی با درمانگر در حین روان‌درمانی نیستند و از کوشش برای درمان آنها دست کشید.

 

هری استاک سالیوان، از سوی دیگر، زندگی خود را وقف درمان این بیماران کرد و به نتایجی کاملا متفاوت رسید. او بر این باور بود که سبب‌شناسی اختلال، ریشه در مشکلات اولیه ارتباطی به ویژه با والدین داشته و هدف درمان که ماهیتی بین‌فردی دارد کار با چنین مشکلاتی است. برطبق دیدگاه سالیوان، اختلال در ایفای وظیفه‌ی مادری، درکی توام با اضطراب و تزلزل در نوزاد از خود به جا می‌گذارد که مانع برآورده شدن نیازهای او می‌گردد. این جنبه از خود، سپس از خویشتن کودک جدا شده (تجزیه می‌شود) اما ضربه به عزت نفس عمیق‌تر از این حرف‌ها است. شروع بیماری، مترادف با برگشت دوباره این خویشتن تجزیه شده و بروز اضطراب شدید و فروپاشی روان‌پریشانه است. سالیوان همواره بر ظرفیت برقراری ارتباط حتی در منزوی‌ترین بیماران تاکید داشت. کارهای او از سوی یکی از شاگردانش فریدا فروم رایکمن که بیان کرد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا از حالت انزوای خود خوشحال نیستند تداوم یافت.

 

برخی وضعیت‌های روانشناختی بیانگر برهم‌کنش عوامل عصبی-زیستی و روانشناختی هستند. کودکانی که در نهایت به اسکیزوفرنیا مبتلا می‌شوند دچار رویگردانی نسبت به ابژه‌ها هستند که برقراری ارتباط با آن‌ها را مشکل می‌کند. حساسیت زیاد نسبت به محرک‌ها و اختلال در توجه و تمرکز از ویژگی‌های شایع شخصیتی و روانشناختی این افراد است که پیش از بروز بیماری در آن‌ها مشاهده می‌شود. آن‌ها در برقراری تمایز میان محرک‌های مربوط و بی‌ربط عاجز بوده و قادر به غربال کردن محرک‌های بی‌ربط در محیط نیستند. به نظر می‌رسد که ژن‌ها نقش خود را از این طریق اعمال می‌کنند. به عبارتی، آن‌ها میزان حساسیت فرد نسبت به تحریکات محیطی را کنترل می‌نمایند و افراد دچار اسکیزوفرنیا از این نظر دچار اشکال هستند. براین اساس می‌توان نتیجه گرفت که محیط مساعد و تجربه‌ی مثبت از روابط بین فردی می‌تواند از بروز اختلال پیشگیری کند.

سبب‌شناسی اسکیزوفرنیا هرچه که باشد، درک روان‌پویانه‌ی بیمار در درمان اختلال نقشی مهم بازی می‌کند. علایم روان‌پریشی دارای معنی و مفهوم هستند. به طور مثال توهمات و هذیان‌های بزرگ‌منشانه اغلب به دنبال آسیب به اعتماد به نفس این بیماران ظاهر می‌شوند. محتوای بزرگ‌منشانه افکار و ادراکات بیانگر تلاش بیمار برای خنثی کردن جراحت خودشیفتگانه‌ای است که به وی وارد شده است.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی