امروز

پنج شنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۰۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

  •  ۳۱می درگذشت  الیزابت بلک ول نخستین پزشک زن در دنیا

 

الیزابت متولد ۱۸۲۱در بریتانیاست. او که میخواست پزشک شود به دانشگاه های مختلفی نامه نوشت اما هیچکدام با درخواستش موافقت نکردند. سرانجام در دانشگاه ژنو پذیرفته‌شد.
الیزابت بلک ول  نخستین زنی ست که به صورت آکادمیک پزشک شد. الیزابت از فعالان حقوق زنان و مخالف برده داری بود. او که هیچ وقت ازدواج نکرد ۳۱می ۱۹۱۰فوت کرد.

 

  • زندگی الیزابت بلک ول

و در انگلستان متولد و در یک خانواده پرجمعیت به همراه خواهران و خاله‌هایش زندگی می‌کرد. پدرش مردی لیبرال بود. او درخواست هیچ‌یک از خواستگارانش را نپذیرفت و هرگز ازدواج نکرد پنج خواهر دیگرش نیز همین‌طور مجرد باقی ماندند.

خانواده او به ایالات متحده مهاجرت کردند و در حالیکه الیزابت هنوز نوجوان بود پدرش در گذشت و مسئولیت خانواده بر دوش او افتاد. الیزابت تحصیلاتش را تمام کرد و در سال ۱۸۴۴ به فکر آموختن حرفه پزشکی افتاد. پیش‌تر زنان به صورت آکادمیک این حرفه را نمی‌آموختند. او برای دانشگاه‌های زیادی نامه نوشت تا سرانجام در دانشگاه ژنو پذیرفته شد. مدتی در بیمارستان‌های پاریس به کارآموزی پرداخت و سپس بهنیویورک بازگشت چون نتوانست در هیچ بیمارستانی کار پیدا کند. او یک مرکز کمک آموزش پزشکی در نیویورک تأسیس کرد.

 

  • زندگی حرفه ای

الیزابت بلک‌وِل توانست در سال ۱۸۴۹ دانشنامه پزشکی خود را اخذ کند. تز او دربارهٔ درمان تیفوس بود و در سال ۱۸۵۲ مقاله و بروشورهایی با عنوان «قوانین زندگی با رویکرد به تربیت بدنی دختران» منتشر کرد. همچنین وی موفق شد درمانگاهی در نیویورک برای زنان تأسیس نماید. در سال ۱۸۹۵ خود زندگی‌نامه خویش را منتشر کرد که با استقبال چندانی مواجه نشد.

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی