امروز

سه شنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۳۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

  • یادداشتی بر روز جهانی بشردوستی

در تقویم سازمان ملل، روز ۱۹ آگوست بنام «روز جهانی بشردوستی» نامگذاری شده و قرار است تا در این روز انسان‌ها کار خوبی را در جایی و برای شخص دیگری انجام دهند. کارهای خوب زیادی برای انجام دادن در این روز پیشنهاد شده‌اند. مثل: کمک کردن به دیگران در هنگام خرید کردن؛ درست کردن یک ساندویچ برای یک بی‌خانمان؛ اختصاص دادن مهارت‌های‌تان به یک پروژه‌ی بشردوستانه‌ی اجتماعی؛ ملاقات کردن با سالمندان؛ آرام کردن یک بیمار در بیمارستان؛ بخشیدن چیزی که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید به نیازمندان و…

سال ۲۰۰۸، مجمع عمومی سازمان ملل با هدف بزرگداشت سالگرد ۲۲ قربانی بشردوست سازمان ملل که در حمله‌ای تروریستی در شهر بغداد عراق در سال  ۲۰۰۳ کشته شدند، نوزدهم آگوست را روز بشردوستی نامید. بر اساس آمارهای رسمی، ۳۲۹ داوطلب بشردوست در سال  ۲۰۱۴ در موقعیت دشوار شغلی خود، حادثه دیده‌اند یا جان سپرده‌اند. بر مبنای این آمارها ۱۲۱ نفر در حین انجام وظیفه کشته و ۷۷ نفر هم مجروح شده‌اند. با وجود این آمارها، انسان‌های داوطلب فراوانی در سراسر دنیا از آرامش امنیت خود صرفنظر می‌کنند و مشتاقانه به یاری آسیب‌دیدگان می‌شتابند.

متن مربوط به روز بشر دوستی در 24 ساعت گذشته بیش از شانزده هزار بار در صفحه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. در سطح بین المللی نیز حجم پوسترهای به اشتراک گذاشته بسیار متنوع و قابل توجه بوده است. این توجه همگانی خبر از این می دهد که همه جوامع از جنگ های قومی، قبیله ای، نژادی و یا سیاسی علیه بشریت آزرده و خسته اند.

 

زندگی صلح آمیز حق بشریت است.

جوامع آموزشی، خانواده ها، دولت ها و… راهی ندارند غیر از این که کودکان سرزمین خود را برای صلح و زندگی محترمانه، قانون مدار و عادلانه آماده کنند. امسال برنامه‌های روز جهانی بشردوستی با شعار “الهام بخشی بشریت” برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد و داوطلبان بشردوست وابسته به این سازمان، در پیامی مشترک، انسان‌های سراسر دنیا را به تشویق یکدیگر برای کمک‌های بشردوستانه دعوت کرده‌اند.

سازمان ملل در این پیام می‌گوید: «این عنوان را به این دلیل انتخاب کرده‌ایم تا همه شما را به عضویت در سازمان‌های بشردوستی فرا بخوانیم تا بتوانید پیام بشردوستی را به گوش همه برسانید.»

 

  • بزرگداشت بشردوستان قربانی

روز جهانی بشردوستی روز قدردانی کردن از کسانی است که جان و زندگی خود را داوطلبانه به خدمت قلب‌شان درآورده‌اند. کسانی که فارغ از توجه به هر گونه تفاوت نژادی، زبانی، قومی و مذهبی به نیازمندان جسمی و روحی در سراسر جهان کمک می‌کنند.

وب سایت رسمی روز جهانی بشردوستی اما امسال طرح و لوگوی خود را تغییر داده و صفحه اصلی سایت را به ذکر نام و روایت بشردوستان سرشناسی اختصاص داده است که در ماه‌ها و روزهای اخیر در مناطق مختلف دنیا به انسان‌های نیازمند و آسیب دیده کمک مالی کرده‌اند. تاکید بر این نکته اما ضروری است که کمک‌های بشردوستانه بیش از این که صرفا کمک مادی باشد،‌ جنبه‌ای معنوی دارند. 

مادر ترزا، زنی که زندگی خود را وقف بشردوستی کرد و خیریه‌های بنا شده به ابتکار او هنوز در ۱۳۳ کشور دنیا در حال فعالیت هستند، می‌گوید: «برای بشردوست بودن لازم نیست کار بزرگ انجام دهیم، بلکه همان کارهای ناچیز و کوچک را باید با عشق فراوان انجام دهیم.»

 

کانال روانشناسی نوین به سلامت روان جامعه می اندیشد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

یادداشت ها با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی