امروز

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۲۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 

روز جهانی مبارزه با کار کودکان 

 

سازمان بین المللی کار (ILO) سال ۱۹۹۹ کنوانسیون مربوط به منع و اقدام فوری علیه کار کودکان را تصویب کرد. به گفته این سازمان، با ضوابط موجود میزان کار کودکان در ده سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و حالا از شرکت ها و فروشگاه ها انتظار دارد کار کودکان را در زنجیره تامین محصولاتشان متوقف کنند. روز جهانی مبارزه با کار کودک بر نیاز به مبارزه با بدترین نوع بهره کشی تاکید می‌کند. آموزش دختران یکی از کلیدهای حل این مسئله است.

به مناسبت دهمین سالگرد روز جهانی مبارزه با کار کودک، صندوق کودکان سازمان ملل متحد هم صدا با شرکایش خواستار مبارزه با فقری که عامل اساسی کار کودک است، شد. افزایش دسترسی به آموزش با کیفیت خصوصا برای دختران ساکن در مناطق فقیرنشین و روستایی یک بخش کلیدی رویکرد کلی موثر است.

در سراسر جهان، تعداد زیادی از ۱۰۰ میلیون کودک کاردختر درگیر انجام کارهایی مشابه پسران هستند و در عین حال اغلب سختی های بیشتری را تجربه کرده و با خطرات مضاعفی روبرو هستند. همچنین اکثر این دختران بطور چشمگیری به بدترین نوع کار کودک گمارده می‌شوند. آنها در مکان هایی دور از دید ، در پشت دیوار کارخانه ها، در زیر زمین ها یا در پشت درهای بسته خانه خود مشغول به کار هستند.

 

خانم سوزان بیسل، مدیر بخش حمایت از کودک یونیسف گفت: دختران زیادی هستند که همانند پسران در کارهای کشاورزی و تولیدی به کار مشغولند درحالیکه دختران بار بیشتری را با انجام ساعت ها کار در داخل خانه و جاهای دیگر بدون دریافت دستمزد بر دوش می‌کشند. آنچه که مردم نمی‌بینند کارهای خانگی است که دختران جوان در خانه های دیگران انجام می‌دهند و در معرض خطرات بیشتری قرار می‌گیرند.

 

عوامل فرهنگی، اجتماعی-اقتصادی بر تصمیم خانواده ها مبنی بر فرستادن دخترانشان به مدرسه تاثیر می‌گذارند. عوامل دیگری نیز از جمله ایمنی دختران در مسیر مدرسه و یا فقدان آب و بهداشت در مدارس منجر به محدودیت هایی برای دختران خصوصا در سن بلوغ می‌شوند.

به گفته سازمان بین المللی کار، بدترین نوع کار کودک عبارتند از فروش و قاچاق کودکان، ثبت نام اجباری کودکان سرباز، استفاده از کودکان برای تن فروشی و یا هرزه نگاری، استفاده یا خرید کودکان برای فعالیت های غیر قانونی و یا هر کاری که به آنان اسیب وارد کند.

 

 

آخرین گزارش سازمان بین المللی کار درباره کار کودکان حاکی از آنست که در سال ۲۰۰۴، ۱۲۶ میلیون کودک درگیر کارهای پرخطری بوده اند که ایمنی، سلامت و رشد آنان را به خطر می‌اندازد. آسیب پذیر ترین اقشار از جمله دختران، کودکان یتیم، اقوام و گروه های اقلیت و کودکان خیابانی – اکثریت جمعیت خارج از مدرسه را تشکیل می‌دهند که مورد بهره کشی قرار می‌گیرند.

خانم بیسل گفت: ” آموزش محیط ایمنی را برای کودکان فراهم می‌آورد، اما زمانیکه خانواده ها مجبور به انتخاب میان فرزند دختر و پسر خود برای فرستادن انان به مدرسه هستند، دیگر شانسی برای دختران باقی نمی‌ماند. بهبود تعلیم و تربیت برای کودکان در جوامع محلی فقیر، اطمینان از وجود برنامه های آموزشی انعطاف پذیر و با بودجه مناسب برای کودکان کار و کودکان به حاشیه رانده شده و حذف شهریه مدارس ابتدایی راه کارهایی برای برخورد با شرایط موجود که منجر به کار کودک می‌شوند هستند.

 

در سال ۲۰۰۰، مشارکتی میان یونیسف، ایکیا و دولت هند برای پرداختن به عوامل ریشه ای کار کودک درکارخانه های فرش بافی هند صورت گرفت. نتیجه این مشارکت، اجرای برنامه ای در ۵۰۰ روستا در منطقه پرادش هندوستان بود. این برنامه دسترسی به آموزش را برای هشتاد هزار کودک خارج از مدرسه فراهم کرد. از ان زمان به بعد یونیسف و ایکیا تلاش کرده اند تا روستاهای بیشتری را تحت پوشش قرار دهند.

پیشرفت های مثبت صورت گرفته در سال های اخیر در جهت افزایش دسترسی به آموزش و کاهش کار کودک، می‌تواند تحت تاثیر بحران کنونی اقتصادی و مالی قرار بگیرد و خطری برای پیشرفت بیشتر باشد. در حالی که کشورهای زیادی به یکی از اهداف هزاره در زمینه آموزش ابتدایی دست یافته اند، در بسیاری کشورهای دیگر، مخصوصاً در آفریقای نرخ شرکت در مدارس ابتدایی و متوسطه همچنان پایین است.

 

 

همچنین هدف از بین بردن نابرابری جنسیتی هم در آموزش ابتدایی و متوسطه دور از تحقق است. یونیسف تاکید می‌کند که آموزش حق تمامی‌کودکان از جمله دختران است. دخترانی که آموزش می‌بینند بیشتر از فقر دوری می‌کنند و از تحصیل کودکان خود نیز اطمینان حاصل می‌کنند و به جلوگیری از کار کودک کمک خواهند کرد. امسال همچنین بیستمین سالگرد پیمان نامه جهانی حقوق مودم است.

 

 

توجه: آمار ارائه شده در این متن از سازمان بین المللی کار است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی