امروز

سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۴۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

هر یک از ما گرفتار کشمکش با افسردگی هستیم و تقریبا از هر ۱۰ نفر یک نفر به افسردگی بالینی مبتلاست. وقایع زندگی نا خوشایند و استرس زا به ناچار بر سر راه ما قرار می گیرند، زیرا تجربیات ناامیدی، فقدان، شکست، گرفتاری، مصیبت های مالی، غفلت میان فردی، و طرد اجتماعی تجربیات رایج انسان هستند.
وقتی این گونه رویدادها فورا بر ما تاثیر می گذراند احساس ناراحتی می کنیم وقتی به مدت چند روز ما را تحت تاثیر قرار می دهند احساس غمگینی می کنیم اما وقتی به طور مزمن بر ما تاثیر می گذراند احساس می کنیم افسرده هستیم.

این وقایع زندگی بر زیست شیمی بدن ما تاثیر می گذارند، و وقتی منابع زیست شیمی ما را تحلیل می برند، می توانند ما را نسبت به افسردگی آسیب پذیر سازند. افسردگی اختلال روانی پیچیده ای است که با استرس مقابله کردن و کاهش توانایی تجربه کردن لذت ارتباط دارد.
در رابطه با استرس مقابله کردن، مواجهه با استرس غیر قابل کنترل بر مغز زیر قشری تاثیر می گذارد و باعث می شود که سروتونین مغز به تدریج کاهش یابد.

ما برای انگیزش مقابله کردن به سروتونین نیاز داریم، بنابراین، کمبود سروتونین ما را نسبت به افسردگی آسیب پذیر می سازد.
داروهای ضد افسردگی بر مبنای این اصل عمل می کنند که افسردگی در اثر نقل و انتقال پایین سروتین در گذر گاه سروتونین ایجاد می شود.
در طول وقایع زندگی استرس زا، سروتونین به داخل سیناپس آزاد می شود، ولی به سرعت نیز به نورون فرستنده بر می گردد.

داروی ضد افسردگی برای وارونه کردن افسردگی، از جذب سروتونین جلوگیری می کند و بنابراین، سروتونین را راحت تر در دسترس قرار می دهد (به جای اینکه اجازه دهد از طریق باز جذب، به حال اول برگردد).

در رابطه با کاهش توانایی تجربه لذت، افسردگی با ناتوانی تجربه کردن لذت و احساس های مثبت در مورد وقایع زندگی ارتباط دارد.سطح پایین دوپامین می تواند باعث شود که فرد نسبت به بی احساسی، ملامت، تمرکز ضعیف، و ابتکار عمل اندک در گذراندن روز، آسیب پذیر شود.
در مقابل آزاد شدن دوپامین احساس های خوب و عاطفه مثبت ایجاد می کند و اصولا به فرد امکان می دهد تا خلق مثبتی داشته باشد. پژوهشگران نتوانسته اند داروهای ضدافسردگی با مبنای دوپامین تولید کنند، زیرا دوپامین برای مصرف دارویی خیلی سریع فاسد می شود.

درمجموع افسردگی دو جنبه دارد :
کمبود سروتونین، که باعث می شود فردکمتر بتواند از عهده استرس زندگی بر آید و کمبود دوپامین که باعث می شود فرد به راحتی نتواند لذت را پیش بینی وتجربه کند
متاسفانه داروهایی که هم سروتونین وهم دوپامین را هدف قرار می دهند عوارض جانبی مشکل ساز ایجاد می کنند.
داروهای ضد افسردگی نه تنها سروتونین تامین می کنند، بلکه کنترل گذرگاه دوپامین را تا اندازه ای به دست می گیرند و ناخواسته، احساس عشق، جاذبه، و دلبستگی به دیگران را کاهش می دهند.

برای مثال، افرادی معدودی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند، تجربه عاشق شدن دارند. برخی از داروهای ضد اعتیاد (مثل داروهای ترک سیگار )، آزاد شدن دوپامین در کل را کاهش می دهند و بنابراین فرد افسرده را نسبت به خودکشی آسیب پذیر می سازند.

پژوهشگران دارویی با آگاهی از این امر اکنون روی سومین گزینه کار می کنند یعنی داروهایی که موجب رشد سلول عصبی تازه می شوند. کمک به رشد عصب تازه، رویداد زیستی مهمی است که افسردگی را متوقف خواهد کرد.

 

تهیه محتوا: ندا ابراهیمی دانشجوی ارشد روانشناسی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی