امروز

دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۹:۲۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

در باره اختلال شخصیت مرزی بیشتر بدانیم.
تظاهر اصلی اختلال شخصیت مرزی، الگوی نافذ از بی ثباتی در روابط بین فردی، خودانگاره و عواطف و تکانشگری است که از اوایل بزرگسالی آغاز شده و در زمینه های مختلف ظهور می کند.

بسیاری از مطالعات مربوط به اختلال شخصیت مرزی، در رویکرد روان پویشی و از دیدگاه تحولی، و همچنین در روان درمانگری فشرده، متمرکز بر تعامل‌های اولیۀ مادر و کودک و همچنین مسایلی است که در این رابطه صمیمانه وجود دارد.

علاوه بر آن مکانیزم‌های دفاعی[Defense mechanisms] بدوی از جمله جداسازی[Splitting] و همانندسازی فرافکنانه [Projective Identification] به خصوص در حیطه انتقال و انتقال متقابل از اهمیت خاصی برخوردار است.

تعریف راهنمای تشخیصی و آماری بیماری‌های روانی (DSM) از اختلال شخصیت مرزی بدین شرح است: بی ثباتی در روابط بین فردی، خودانگاره [Self image]، وحالت عاطفی، و نیز آشکارا تکانشی بودن، به صورت الگویی نافذ و فراگیر که از اوایل بزرگسالی شروع شده باشد و در زمینه‌های مختلف به چشم آید.
در برداشت‌ها، افکار و احساسات افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی افت و خیز و نوسان فاحشی نسبت به خودشان و درمانگر وجود دارد، در حالی که آنها نسبت به این تناقض‌ها و نوسانات هشیار نیستند (کرنبرگ، ۱۹۷۵).

مساله دیگری که در آنها مشاهده میشود، نوعی عدم پیوستگی در زمان است، یا به عبارت دیگر گسستگی گذشته، حال و آینده.
مکانیزم‌های دفاعی: افراد دچار اختلال شخصیت مرزی از مکانیزم‌های دفاعی بسیار ابتدایی استفاده می‌کنند، که نتیجه آن، بروز رفتارهایی بسیار منقطع، بی‌ثبات و متضاد است (کرنبرگ، ۱۹۷۵).

جداسازی، مکانیزم دفاعی غالب شخصیت‌های مرزی است. فرد در جداسازی، احساسات و روابط خیالی مثبت و منفی را به نوبت و به صورت متوالی تجربه می‌کند و به این ترتیب هرگاه یک احساس در حیطه هوشیاری قرار می گیرد، فرد با آن دیگری قطع رابطه می کند. به همین دلیل است که بیمار مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در رابطه با درمانگر گاهی او را بسیار توانا و مهربان، و گاهی طرد کننده و بی‌ارزش می بیند.

دیگر مکانیزم دفاعی اصلی در شخصیت مرزی همانند سازی فرافکنانه است. این مکانیزم دفاعی سه بخش دارد که هم واجد رابطه درون فردی[ Intra Personal] و هم رابطه بین فردی[ Inter Personal] است. فرد ابتدا با تمام جوانب منفی تصویر خود یا تکانش‌های غیر قابل قبول خود قطع رابطه کرده، سپس این احساسات منفی را به روی فرد دیگری فرافکنی می‌کند، و بالاخره با آنچه فرافکنی کرده است، همانند سازی کرده و شروع به هویت سازی می کند (کرنبرگ، ۱۹۷۶).

 

Borderline personality disorder (BPD), also known as emotionally unstable personality disorder, is a long-term pattern of abnormal behavior characterized by unstable relationships with other people, unstable sense of self, and unstable emotions

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی