امروز

جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۶:۲۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

هنر مشاوره :روان درمانی وجودی

صرف تغییر محیط برای حل یک مسئله اگر چه گاهی اوقات سودمند است ولی نیازی اساسی به شمار نمی آید.

به عنوان مثال دختری را در نظر بگیرید که دور از خانواده و در کالج درگیر عشقی نامناسب می شود و والدینش او را به مدرسه ی دیگری می فرستند.
این کار ممکن است به طور موقت به حل مشکل کمک کند، اما این احتمال وجود دارد که این دختر جوان دوباره به مشکلات مشابهی دچار شود، مگر اینکه در این بین سازگاری بهتری در شخصیتش ایجاد شود.

هوراس از شاعران سرشناس رومی می نویسد:

«آنهایی که بر فراز دریاها پرواز می کنند، آسمان هایشان را تغییر می دهند اما ذهن هایشان را خیر»

مشکلات شخصیتی مربوط به تغییری در ذهن و درون شخص است.  روان درمانی اگزیستانسیال، درمانی پویاست که مانند دیگردرمان‌های روانکاوانه، فرض را بر تأثیر نیروهای خودآگاه بر کارکرد خودآگاه می‌گذارد.

 

 

  • رویکرد روان درمانی:

اگزیستانسیال مدعی است تعارض درونی‌ای که ما را مسحور خود می‌سازد، نه فقط ناشی از کشاکش میان غرایز سرکوب شده یا افراد مهم درونی شده یا خرده ریزهای خاطرات تروماتیک فراموش شده بلکه ناشی از رویارویی با مسلمات هستی نیز هست.

منظور از «مسلمات» هستی چیست؟ اگر به خود اجازه دهیم که دلواپسی‌های روزانه‌ی زندگی را طبقه بندی کنیم و عمیقاً تحت تأثیر موقعیت خود در جهان قرار بگیریم، ناگزیر به ساختار ژرف هستی (یا به اصطلاح پل تیلیش، «دلواپسی‌های غایی» می رسیم) که چهار دلواپسی غایی در روان درمانی از بقیه برجسته ترند: مرگ، انزوا، معنای زندگی و آزادگی.

1- موانع را از سر راه رشد بردارید:

هورنای معتقد بود اگر موانع برداشته شود، فرد می‌تواند به انسانی بالغ و کاملاً تحقق نیافته بدل شود، درست مانند میوه‌ی کوچکی که در نهایت درت بلوطی خواهد شد.

2- از تشخیص بپرهیزید (مگر برای شرکت‌های بیمه‌!):

در تعیین ملاحظات درمانی بیماری‌های جدی با زیربنای زیستی (مانند اسکیزوفرنیا، اختلالات دو قطبی، اختلالات خلقی اساسی، صرع لوب گیجگاهی، مسمومیت دارویی، بیماری‌های مغزی ناشی از سموم، علل دزنراتیو یا عفونی )، تشخیص نقش اساسی دارد و در این مقوله جای سؤال نیست، ولی در دوران درمانی بیمارانی که دچار اختلالات سبک‌تری هستند، تشخیص اغلب غیرسودمند است. چرا؟

 

به این دلیل که روان درمانی عبارت است از روند آشکارسازی تدریجی‌ای که در طی آن درمانگر سعی می‌کند تا حد امکان بیمار را به طور کامل بشناسد. تشخیص دیدار محدود می‌کند و از توانایی برقراری ارتباط انسانی می‌کاهد. وقتی تشخیص می‌گذاریم، درواقع به صورت انتخابی به تمامی جنبه هایی که در تشخیص ما نمی‌گنجد بی‌توجه می‌شویم و برعکس به جزئیاتی که به نوعی تشخیص اولیه را تأیید می‌کند، بیش از آنچه باید توجه می‌کنیم.

دیگر اینکه تشخیص گاه ماند پیشگویی خود بسنده عمل می‌کند. وقتی با بیماری به عنوان یک بیماری «مرزی»  یا «هیستریک» ارتباط برقرار می‌کنیم. اینویزگی‌هارادر او تحریک و تحکیم می‌کنیم. در امر خطیر درمان، باید مرز نسبی و ظریفی برای غیبت گرایی قائل باشیم. اگر روش تشخیص گذاری DSM را بیش از حد جدی بگیریم و اگر باور کنیم که حقیقتاً به تقسیم بندی‌های اصلی دست یافته‌ایم، ممکن است ماهیت انسانی، خودانگیز، خلاق و متغیر اقدامات درمانی را تهیه کنیم.

3- بیمار و درمانگر دو همسفرند: یعنی باید در غم و شادی یکدیگرسهیم باشند.

4- بیمار را درگیر درمان کنید.

بسیاری از بیماران مادر قلمرو برقراری صمیمیت مشکل دارند و صرفاً برای تجربه‌ی یک رابطه‌ی صمیمانه با درمانگر درمان را آغاز می‌کنند. بعضی از صمیمیت می‌هراسند، زیرا باور دارند چیزی غیرقابل پذیرش دروجود آن‌هست، خصوصیتی زننده و نابخشودنی. بخش اعظم کمک درمانی به این افراد آن است که خود را به تمامی بر ما آشکار کنند و باز از سوی ما پذیرفته شوند. برخی دیگر به دلیل ترس از استثمار، مورد بهره‌برداری واقع شدن و یا ترک شدن، از صمیمیت می‌گریزند. برای ایشان نیز یک رابطه‌ی درمانی صمیمانه و محبت آمیز که منجر به فجایع فوقنشود، یک تجربه‌ی هیجانی اصلاح کننده خواهد بود.

5- حمایت کننده باشید:

یکی از ارزش‌های مهم درمان فردی تجربه‌ی دریافت حمایت مثبت است. تنها گفته های حمایت کننده‌ی درمانگر ست که در خاطر می‌ماند. وقتی بیماران گام درمانی مهم و جسورانه‌ای برمی‌دارند، از آن تعریف کنید. گاه حمایت مثبت نظری درباره‌ی ظاهر بیمار است: نحوه‌ی لباس پوشیدن، چهره‌ی آسوده و تیره شده از آفتاب یامدل جدیدم.

برگرفته از : رولو می، کتاب هنر مشاوره

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی