امروز

سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۴۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

  • بافتار گرایی کارکردی یا پراگماتیسم

واحد اصلی تحلیل در بافتار گرایی کارکردی یا پراگماتیسم ( اقدام مداوم در بافتار) است. دیگر مفهوم مهم نظری کنش تاریخی است اما نه بمعنای توصیف مرده آنچه انجام شده است بلکه آنچه مدنظر است توصیف مثلاً غذا خوردن و خرید کردن در بافت موقعیتی و تاریخی بگونه‌ای است که انجام شده و می شود.

  • مولفه‌های اصلی بافتارگرایی

۱_ تمرکز بر روی تمام رویداد:

با این رویکرد روانشناس بافتارگرا از شرحه شرحه کردن یک رویداد مثل اقدام آدمی به رفتار و شناخت و هیجان و شیمی مغز اجتناب میکند. چنین روانشناسی براین باور است که نمی‌توان اقدام در بافتار روانشناختی را با توجه به عملیات بخشهای مختلف موجود زنده ( نظیر مغز و غدد و غیره) که در تعامل باهم هستند توضیح داد. پا راه نمیرود، مغز فکر نمیکند، انسانها این کارها را انجام میدهند و انسانها موجوداتی یکپارچه اند. با چنین دیدگاهی نمیتوان یک سطح از اقدام را با توسل به سطحی دیگر توضیح داد و کاهش گرایی مردود است.

۲_ حساسیت به نقش بافتار در فهم طبیعت و کارکرد یک رویداد:

در رویکردهای بافتارگرا همه مفاهیم بصورت بافتاری تعریف و محدود میشوند. اگر گزاره ایی درباره یک رویداد بیان شود سوال بعدی این است که آن رویداد در چه بافتاری رخ داده؟ برای پاسخ به چنین سوالی لزومی ندارد که فهرست جامعی تهیه کنیم چون در آن صورت از فرط ازدیاد موارد بافتار مورد نظر قابل توصیف نخواهد بود.
پاسخ مفید بخاطر هدف عملگرایانه به رویکردهای بافتارگرا حاوی آن دسته از ویژگیهای بافتاری خواهد بود که در دسترسی به هدف یا اهداف خاص درمانگر مفید باشد، اگر کمی دقیق تر بخواهیم صحبت کنیم دلیل بافتار گرا خوانده شدن برخی رویکردهای موج سومی آن است که در این درمانها تلاش میشود تا درعوض تغییر دادن شکل یا محتوای رفتار بالینی مرتبط ( اعم از فکر و هیجان) بافتار کلامی / اجتماعی آن تغییر داده می‌شود.

۳_ تعهد سفت و سخت به کارآمدی به عنوان معیار حقیقت:

ویژگی متفاوت بافتارگرایی کارکردی اهداف آن است.با تبعیت از این پایگاه معرفت شناختی در کار علمی خود بدنبال آن خواهیم بود که با استفاده از قواعد و مفاهیم تجربی رویدادها را پیش بینی کنیم و بر آنها تاثیر بگذاریم. نقطه‌ای که تفاوت بافتارگرایی کارکردی با اکثر رویکردهای دنیای روانشناسی به اوج می‌رسد معیار اختصاصی حقیقت در این دیدگاه است.

از دیدگاه بافتارگرایان معیار حقیقت کارآمدی است، میزان حقیقی بودن تحلیل ها تنها براساس موفقیت آنها در رسیدن به اهداف اختصاصی تعیین می‌شود چنین معیاری تضاد آشکاری با معیار تطابق محوری است که در پس بسیاری از رویکردهای روانشناسی و رواندرمانی قرار دارد.

در دیدگاه بافتارگرا تاکید براین است که افکار بد را چیزی بیشتر از یک فکر نبین. در درمان مبتنی بر بافتارگرایی فرد تشویق می شود تا با تجربه خود اعم از کارآمد و ناکارامد بمانند و از آن اجتناب نکنند. این رویکرد درمانی با تکیه بر چنین دیدگاهی است که با بسیاری از انواع محتوا مدار و مکانیکی رفتار درمانی و درمانهای رفتاری شناختی مخالفند.

 

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی