امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۶:۱۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

مقایسه حوزه های طرح واره های ناسازگار اوّلیه و سبک فرزندپروری و تله های زندگی زنان مطلقه با عادی

 

چکیده

مقدمه : هدف پژوهش حاضر مقایسه طرح­واره ­های ناسازگار اوّلیه و ریشه های والدینی و تله ­های زندگی ببن زنان متأهل و مطلقه بود.

روش: برای این منظور آزمودنی­ های پژوهش 400 نفر، 200 نفر زن مطلقه­، و 200 نفر زن متأهل­ شهر تهران بودند. زنان خواهان طلاق از میان مراجعه­ کنندگان به مجتمع قضایی خانواده به روش در دسترس و نمونه عادی به روش تصادفی خوشه­ ای از چند دبستان شهر تهران انتخاب شدند. همه زنان نمونه به کمک پرسشنامه ­های طرح­واره ­های ناسازگار اوّلیه، سبک فرزندپروری و تله­ های زندگی ارزیابی شدند. برای تحلیل داده­ ها افزون بر روش­های آمار توصیفی، مانوا، آنوا و مان ویتنی یو و تحلیل تشخیص نیز به کار رفت.

یافته ­ها: دو گروه زنان در حوزه ­های بریدگی /طرد، خودگردانی و عملکرد مختل، دیگرجهت­ مندی­ و گوش به­ زنگی بیش ازحد و بازداری­، سبک فرزند پروری ،تله­ های زندگی با یکدیگر تفاوت داشتند (­P<0.05) .

نتیجه ­گیری: می­توان به کمک طرح­واره ­های ناسازگار اوّلیه، تله ­های زندگی طلاق را پیش ­بینی نمود و بر پایه این الگو می­ توان یک رویکرد پیش­گیری از طلاق و درمان زناشویی بر پایه رویکرد طرح­واره درمان­گری تدارک دید و یافته­ های این پژوهش را در محیط ­های بالینی و مشاوره­ ای برای کمک به همسران مشکل­ دار و در آستانه طلاق به کار گرفت.

 

واژه‌های کلیدی: طرح واره های ناسازگار اوّلیه، ریشه های تحوّلی، تله های زندگی، طلاق، زنان

 

 

نویسندگان: عارفه منجم، علیرضا آقایوسفی، حسین زارع

ایمیلپژوهشگر: amonajem@gmail.com

 

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی