امروز

سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۵۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

گفته می شود یکی از راههای تحقق معنا در زندگی، تحمل رنج و گرفتاری است. اگر «ویکتور فرانکل» درباره وجود معنا در درد و رنج سخن میگوید، سخنان او را تجربه شخصی وی تایید می کند.زیرا او خود در طول چند سال حضور در اردوگاه کار اجباری رنج و سختی را تحمل کرده بود. او در کتاب “انسان در جستجوی معنا” مینویسد: انسان وقتی با وضعی اجتناب ناپذیر مواجه میگردد و یا با سرنوشتی تغییرناپذیر مانند یک بیماری لاعلاج روبه روست، این فرصت را یافته است که به عالی ترین ارزش ها و ژرف ترین معنای زندگی یعنی رنج کشیدن دست یابد.

درد و رنج بهترین جلوه گاه ارزش وجودی انسان است و آنچه حائز اهمیت است، شیوه نگرش فرد نسبت به رنج است و شیوه ای که این رنج را به دوش می کشد.

یکی از اصول اساسی “معنا درمانگری” این است که توجه انسانها را به این مسئله جلب کند که انگیزه و هدف زندگی گریز از درد و لذت بردن نیست. بلکه این معناجویی است که به زندگی معنای واقعی می بخشد. با مواجه شدن انسان با یک یا دو رنج اجتناب ناپذیر، نگرش او نسبت به زندگی تغییر میکند و افق دید او گسترش می یابد. او دیگر معنای زندگی را در رهایی از آن درد و رنج نمی بیند بلکه به دنبال معنای زندگی از درون خود رنج است.

 

فرانکل میگوید: مهم این نیست که ما چه انتظاری از زندگی داریم، بلکه مهم این است که زندگی از ما چه انتظاری دارد. انسان دچار رنج و سختی باید سعی کند تا معنا و هدفی از درون خود رنج برای خود بیابد. در مواردی نظیر اختلالات اضطرابی، ترس های مرضی، اختلالات هراس، بی خوابی ترس های اجتماعی و… در این روش توانایی فرد برای فراتر رفتن از خود، تحریک میشود تا بتواند حلقه معیوب ایجاد شده را بشکند. در این روش خوداعتلایی مورد توجه است در درمان اختلالاتی که با اعمال انعکاسی شدید در ارتباط است، مورد استفاده قرار میگیرد. وسواس، اختلالات جسمی، اختلال بدنی شکل و…

 

  • تعدیل نگرشی: در اینجا دوباره شکل دادن خود و رشد درونی مورد تاکید است، مقابله فرد با موقعیت ها و شرایط مشکل زندگی و دست به گریبان شدن با آنها یا کوتاه آمدن در مقابل آن مشکلات و رنج کشیدن، همگی با نگرش های فرد درباره آن مشکلات و شرایط ارتباط دارد.

 

  • تعلیم حساسیت به معنا:
    مشکل من چیست؟ وسعت آزادی من برای مقابله با آن مشکل چقدر است؟ انتخابها برای عمل کردن کدام است؟ کدام انتخاب بیشترین معنا را دارد؟ آیا این انتخابی است که من میخواهم به آن تحقق ببخشم؟ طرح این سوالها و کمک به فرد برای یافتن پاسخ به این سوالات، حساسیت فرد را به معانی زندگی و شرایط آن توانمندیهای خود افزایش میدهد.و باعث میشود فرد مناسبترین تصمیم را بگیرد.

 

منابع
۱- هرگنهان، بی.آر.(۲۰۰۶). تاریخ روانشناسی (ویراست ششم). ترجمه: یحیی سیدمحمدی (۱۳۸۹). تهران: نشر ارسباران. (ص ۷۱۷-۷۱۸-۷۱۹).
۲- فیست، جس و فیست، گریگوری جی(۲۰۰۲). نظریه های شخصیت (چاپ هفتم). ترجمه: یحیی سیدمحمدی (۱۳۹۱). تهران : نشر روان. (ص۶۲۷).
۳- حیدری، مجتبی (۱۳۹۰). معنا درمانگری فرانکل در نگاه تحلیلی و نقد. ماهنامه معرفت، شماره ۱۱۹٫
۴- حسنی بافرانی، طلعت (۱۳۸۹). ماهیت انسان و نیازهای متعالی او از دیدگاه ویکتور فرانکل. روانشناسی و دین، سال سوم، شماره چهارم، زمستان ۱۳۸۹٫
۵- ترخان، مرتضی; آقایوسفی، علیرضا و شقاقی، فرهاد (۱۳۹۰). نظریه های مشاوره و روان درمانی (رشته روانشناسی). تهران: دانشگاه پیام نور.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی