امروز

جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۰۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

تجربیات گذشته به آنچه هستیم شکل می دهند

 

وقتی والد می شویم با خود مسائلی از گذشته خود را‎ ‎‏ که شیوه فرزند پروری مان را تحت تاثیر قرار می دهد‎ را حمل می کنیم.‏‎ ‎‏تجربه ‏هایی که به طور کامل پردازش نشده اند، ممکن است بر چگونگی واکنش ما به فرزندمان اثر می گذارد. این موضوعات حل شنده به ‏راحتی در روابط والد – فرزندی نقش عامل آغازگر را ایفا می کنند.‏
زمانی که چنین اتفاقی می افتد، پاسخ های ما در برابر فرزندانمان، غالباً به شکل واکنش های هیجانی شدید، رفتارهای تکانشی، تحریف ‏هایی در اداک ما یا احساس هایی در بدن ما ظاهر می شود.‏

این حالت های شدید ذهن، توانایی ما برای فکرکردن روشن و حفظ انعطاف پذیری را مختل می سازد و بر تعاملات و روابط با فرزندانمان اثر می گذارد. احساس می کنیم آن والدی که می خواهیم باشیم در عمل نیستیم و غالباً تعجب می کنیم که چرا گاه نقش فرزندپروری ما بدترین ها را در ما ظاهر می سازد.

موضوعاتی که از گذشته در ما ریشه دارد بشدت زمان حال ما را تحت تاثیر قرار می دهد. هم چنین به طور غیر مستقیم نحوه تعامل ما با فرزندانمان را متاثر می کند و از منشاء آن معمولا آگاهی نداریم.

 

تعارضات هیجانی حل نشده

 

ما پس مانده ها و تعارضات هیجانی حل نشده خود را که به طور غیرقابل پیش بینی رابطه ما با فرزندمان را مختل میکند را وارد شیوه فرزند پروری می کنیم. موضوعات باقی مانده یا ضربه های شدید حل نشده از گذشته، از تجربه های تکرار شده ما که از آغاز زندگی سرچشمه می گیرند. این موضوعات، به ویژه اگر ما در مورد آنها فکر نکرده و درک نشده و درونمان یکپارچه نکردیم، زمان حال ما را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای مثال اگر مادر شما به علت این که نمی خواسته شاهد گریه شما باشد و بدون خداحافظی خانه را ترک کرده، احساس اعتماد شما را خدشه دار کرده و این مساله زمان های جدایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. شما احساس ناامنی و تردید می کنید. این چنین موقعیتی، به خصوص هنگامی فشارزاتر است که بزرگسالی که از شما مراقبت می کرده اصرار می ورزد که نباید گریه کنید.

در چنین موقعیتی نه تنها به علت نبودن مادر احساس شدید و رهاشدن می کنید بلکه بدلیل آنکه کسی شما را گوش نکرد، همدلی نداشت، موجب می شود احساس دلبستگی نداشته باشید. پس در نتیجه شما تجربه ای برای پردازش هیجانی خود نخواهید داشت.

اگر شما در زندگی خود چنین تجربه ای داشته اید، در دوران والدی خود تجربه های جدایی ممکن است گستره ای از پاسخ های هیجانی را در شما برانگیزد و تجربه کنید.

توصیه می نمایم مسائل گذشته و تعارضات درونی را با روانشناس حل و فصل نمایید سپس در مورد والدشدن تصمیم بگیرید.‏ و با آموزش شیوه های فرزندپروری از رشد کودکتان لذت ببرید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی