امروز

جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۶:۰۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

آشنایی با فرسودگی شغلی

 

 

خستگی، استرس، اختلافات و ناامیدی از کار، باعث می شود بهره وری تان در طولانی مدت کاهش یابد و سلامت جسمی و روحی‌تان نیز تحت تأثیر قرار گیرد. براساس گزارش سازمان گالوپ از وضعیت محل کار جهانی که صنایع ۱۵۵ کشور مختلف را مورد بررسی قرار داده است، فقط ۱۵ درصد از کارمندان، تعهد به کار دارند. آیا این آمار به خستگی شغلی مربوط است؟ نبود تعهد شغلی و عدم تعادل میان کار و زندگی، رابطه‌ای مستقیمی با هم دارند و نقطه‌ی مشترک هر دو، ناکارآمدی کارمندان است.

 

 

فرسودگی از منظر روانشناسان این چنین تعریف می شود: “خستگی، ناامیدی و بی‌میلی ناشی از استرس طولانی مدت یا کار بیش از حد.” براساس گزارش کتابخانه‌ی پزشکی ملی آمریکا، فرسودگی و افسردگی بالینی علائم یکسانی دارند. کارشناسان با تأکید روی اختلال فرسودگی شغلی، به کارمندان پیشنهاد می دهد از استراتژی‌های زیر استفاده کنند:

 

 

استراتژی های کاربردی جهت فرسودگی شغلی

 

 

برنامه استراحت منظمی برای خود تدوین کنید.

 

لیستی از دو تا چهار کار مهم‌تر برای خود تهیه کنید و روی آن‌ها متمرکز شوید. بعد از هر ۹۰ دقیقه کار کمی به خود استراحت دهید. برنامه‌ی منظم کار و استراحت، کارایی شما را نسبت به زمانی که روی چند پروژه مختلف کار می کنید و تنها زمانی به سراغ استراحت می روید که دیگر هیچ انرژی ای نداشته باشید، بالاتر می برد.

 

به صدای درونی خود گوش کنید

 

شما واکنش بدنتان را نسبت به کاری که در حال انجام آن هستید، احساس می کنید. هر چقدر سعی کنید این احساس را نادیده بگیرید یا آن را بخشی از استرس روزمره خود تلقی کنید، چیزی تغییر نمی کند؛ اما اگر به صدای درونی خود گوش دهید و روی آنچه در حال رخ دادن است تمرکز کنید، به احتمال زیاد می توانید در مسیر درست قرار بگیرید.

 

با زبان دیگری حرف بزنید

 

آیا تمام کلماتی که به زبان می آورید و افکاری که از ذهنتان گذر می کند، مثبت و انگیزه بخش هستند؟ جدیدترین مطالعات حاکی از آن است جملات منفی چون “نه”، “نمی توانم انجام دهم”، “موفق نمی شوم” سبب می شود مغز هورمون استرس بیشتری ترشح کند. حتی واژه‌های منفی نیز می تواند روی زندگی ما تأثیر منفی بگذارد.

 

ارتباط و تعامل بهتری برقرار کنید

 

براساس گزارش سازمان گالوپ، مدیریت بهتر منجر به تعهد و تعامل بیشتر کارمندان می شود. بیشتر پیش نیازهای لازم برای دوری از فرسودگی شغلی، به سازمان و شرکت وابسته است. اگر مدیر یک شرکت هستید، به تیم کاری برای دست یابی به اهداف پاداش بدهید. برای استراحت کارمندان برنامه ریزی کنید و به هر کارمند وظیفه‌ای محول کنید که هم راستا با تخصص اوست؛ باید بتوانید اعضای تیم را به ارتباط با یکدیگر تشویق کنید. اگر در تیم مدیریتی نیستید، باز هم می توانید راهی برای بهبود ارتباطات خود پیدا کنید. یک شبکه‌ی ارتباطات حرفه‌ای در اطراف خود تشکیل دهید.

 

 

فرسودگی شغلی به شما می گوید کمی دست نگه دارید و هر آنچه در اطرافتان می گذرد، مورد بازبینی قرار دهید. اگر در معرض این اختلال باشید، احتمالاً هنوز می توانید وظایفتان را به انجام برسانید؛ اما اگر با وجود تلاش برای تغییر و اجتناب از فرسودگی شغلی، باز هم همان احساس همیشگی را دارید، شاید نیاز به کمک‌های بیشتری داشته باشید؛ یا شاید هم اصلاً این شغل برایتان مناسب نیست. پس به دنبال راه حل باشید و به سلامتی خود توجه بیشتری نشان دهید.

 

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی