امروز

جمعه, ۱ آذر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۱:۱۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

سه بینش اساسی جهت کنترل ضمیر و ذهن

 

ما معمولاً در فرایند مهارت آموزی سه بینش اساسی را دنبال می کنیم که معتقدم در بهبود مشکلات، نقش انکارناپذیری دارند: این سه بینش عبارتند از:

۱- آشفتگی ها و ناراحتی های انسان معمولاً از باورها و افکار خودآسیب رسان غیر منظقی بر می خیزد. اپیکتتوس، فیلسوف رواقی قرن اول پس از میلاد، این بینش را این گونه بیان می دارد که « حوادث و اشیا به خودی خود باعث آشفتگی شان می گردد».

۲- مهم نیست که چگونه این باورها در ذهن شما شکل گرفته اند، بلکه در حال حاضر به این دلیل آشفته و ناراحت هستید که دائم این باورها را برای خودتان بازگو می کنید، به آنها اعتقاد دارید و حتی باعث تقویت شان می شوید.

۳- تنها روش موثر برای غلبه بر مشکلات هیجانی مان تلاش و کوشش بسیار است اگر چه به سختی. بر خلاف افکار غیرمنطقی مان عمل کنیم، بیندیشیم و احساس کنیم تا بتوانیم بر مشکلات فائق آئیم.

 

معمولا هنگامی که با مراجعین خود در باره این سه بینش صحبت می نمایم اظهار می دارند دو بینش اول موجب آرامش آنها می شود زیرا می فهمند ریشه مشکلات آنها در چگونگی تفکرشان نهفته است و کمتر به عوامل بیرونی و خارجی مرتبط است. اما بینش سوم کمتر باعث آرامش آنها می شود چون عمل کردن به آن در صحنه عمل زندگی شان بسیار سخت است.
اجرای این بینش نیازمند اجرای تکالیف خانگی خودیاری است که طی جلسات به مراجعینم داده می شود تا از این طریق فرایند تغییر را سریع تر اتفاق افتد و به مرور بتوانند به تنهایی این مهارت ها را بکار گیرند.

تغییر واقعی نیازمند فلسفه ای است که پشتکار و تلاش قاطع را به وجود می آورد. هنگامی که به مراجعینم در باره تکالیف خودیاری سوال می نمایم معمولا پاسخ می دهند که سعی خواهم کرد. درست است که این پاسخ تا حدودی نشان دهنده انجام است ولی تعهد چندانی ندارد.

تفاوت سعی کردن و کارکردن را معمولا با طرح سوالی از مراجعین می پرسم بطور مثال: بعد از اینکه جلسه  تمام شد، شما سعی می کنید اتاق را ترک کنید یا این که واقعا ترک می کنید؟

با این کار معمولاً متوجه مقصودم می شوند و به تدریج نگرش کارکردن به عنوان بخشی از روند زندگی روزمره شان می گردد.

 

درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی