امروز

پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۱:۱۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

 

 مهمترین درس زندگی که هیچکس به شما نمی‌آموزد

ریاضی دان، مخترع، فیلسوف و متفکر مذهبی قرن ۱۷ میلادی «  پاسکال» آدم خیلی عجیبی بود. اکثر دستاوردهای ذهن قدرتمندش در دوران نوجوانی و اوائل جوانی به وجود آمد.

مهمترین اثری که قبل از مرگش در ۳۹ سالگی از خود به جای گذاشت یادداشت های بسیار خصوصی است که تلاش کرد به یک تعریف از انسان دست یابد.

متفکرین غربی مدعی هستند که این کتاب پاسکال با عنوان « Pensées» یک نظریه مقدماتی است از علم روانشناسی و نگاهی کمابیش علمی دارد به روح و روان انسان و انگیزه های اصلی اش برای زندگی …

پاسکال می گوید: « ریشه همه مشکلات بشر در این است که قادر نیست به تنهایی و در سکوت، برای مدتی درون یک اتاق بنشیند»

به نظر پاسکال ما انسانها از سکوت می ترسیم و اصلا دل مان نمی خواهد احساس بی حوصلگی کنیم. برای همین در طول زندگی مدام و به هزاران دلیل، کاری می کنیم که حواس مان را پرت کنیم یا خودمان را مشغول سازیم.

مشکلی که پاسکال بر روی آن انگشت گذاشت بعد از حدود ۴۰۰ سال توسعه علم و تکنولوژی، بیشتر از همیشه در انسان، خودنمایی می کند.

پیشرفت در یک معنای کلی، فقط توانست به شکل خارق العاده ایی ما را به همه پدیده های موجود در سیاره ما مرتبط سازد. ما در هر محله و شهری از دنیا سکونت داشته باشیم می توانیم با هر انسان یا تفکر یا اتفاقی که همین امروز یا در گذشته به وقوع پیوسته است در تماس باشیم. ما حتی از آخرین ماجراها و افکار مربوط به آینده نیز مطلع هستیم.

ما راه هایی پیدا کردیم که مدام به هم نزدیکتر شویم. از طریق اینترنت به سادگی ورق زدن صفحات، می‌توانیم همه جا باشیم. با هر انسانی در هر لحظه حرف بزنیم و دیدار تصویری داشته باشیم. یا شاهد آخرین مصائب و حوادث طبیعی و اجتماعی هر نقطه از سیاره مان باشیم.

همه این اتفاقات می افتد تا با همه جهان در تماس باشیم و تنها بهایی که بابت آن می پردازیم این است که تماس با خودمان را از دست بدهیم. ما هزاران برابر بیشتر از پیش، خودمان را به در و دیوار می زنیم که مبادا لحظاتی وجود داشته باشد که با خودمان تنها باشیم.

منطق این هیاهو و تلاش بیکران بشر هم واقعی است. ما دنیال تفریح و سرخوشی و پاسخگویی به کنجکاوی های ذهن زیبای مان هستیم. ما می خواهیم از بیقراری بگریزیم.

به عبارت دیگر ما به خودمان می قبولانیم که اصلا چرا باید تنها باشیم وقتی که می توانیم مدام متصل به دیگران باشیم. در صورتی که بشر تفاوت بین امکان تنها بودن و احساس تنها ماندن را به درستی درک نکرده است.

واقعه اسفبار در زندگی ما انسانها این است که هر چه بیشتر از تنهایی و سکوت و روبرو شدن با خود می گریزیم به درک کمتر و ناقص تری از خودمان می رسیم و به همان نسبت بیشتر از پیش به چیزهای دیگر پناه می بریم.

ما در این مدار نافرجامِ دویدن و خواستن بیشتر به احساس ناخوشایند بیشتر از تنها بودن با خود، می رسیم.

ما تکنولوژی مان را، ابزار راحت سازی زندگی مان را هر لحظه صیقل می دهیم تا زندگی بهتری داشته باشیم ولی عملا فقط وسایلی می آفرینیم که ما را از خود دور سازد.

ما فقط معتادِ وسایل بهتر و سریعتر و راحت تر می شویم تا به کمک آنها لحظات بی حوصله شدن نداشته باشیم. ما شاید به کمک « پیشرفت» بتوانیم بیقراری مان را پنهان کنیم یا سرگرمش کنیم ولی قادر به رفع آن نیستیم.

دوره و زمانه ایی شده است که خیلی ها فکر می کنیم به درجه ای از دانش و اطلاعات دسترسی داریم که می دانیم دارند چه می کنیم. ولی در حقیقت اکثر ما آنقدر مشغول سرگرم بودن با امکانات جدید هستیم که فرصت روبرو شدن با هویت خودمان و چرایی واقعی اعمال مان نداریم.

ما انسان های معاصر بیشتر از همیشه، به همان حرف پاسکال صحه می گذاریم که تحمل تنها بودن با خودمان را نداریم و با سرعتی باور نکردنی فقط بر وسایل مشغول کننده و سرگرم کننده می افزائیم تا با همه چیز در تماس باشیم جز خودمان …

به قول پاسکال تا ما با خودمان روبرو نشویم. تا با خودمان شروع به گفتگو نکنیم. تا با بیقراری خود کلنجار نرویم به آرامش و لذت و خرسندی که همه عمر به دنبالش در بیرون از خودمان هستیم نخواهیم رسید.

درودها

The most important skill nobody taught you

دکتر عارفه منجم / رواندرمانگر تحلیلی

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی