امروز

پنج شنبه, ۳۰ آبان , ۱۳۹۸

  ساعت

۲۱:۵۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

 

تفکر انتقادی : با ویژگی های تفکر انتقادی آشنا شویم. 

 

محققین با ارزیابی عملکرد افراد دارای مهارت تفکر انتقادی ، چهار ویژگی را در آنها تشخیص داده‌اند که عبارتند از:

  • ۱ـ تفکر فعال نخستین ویژگی مهارت تفکر انتقادی

مهارت تفکر انتقادی مستلزم استفاده فعال از هوشمندی، دانش و توانایی‌ها برای مقابله مؤثر با موقعیت‌های زندگی است. در تفکر فعال، وقتی فرد با یک موقعیت تصمیم‌گیری و انتخاب مواجه می‌شود، فعالانه به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازد، احتمالات مختلف را بررسی می‌کند، با افراد با تجربه و متخصص مشورت می‌کند و سپس درباره تمامی این موارد به تفکر انتقادی می‌پردازد. بنابراین در تفکر فعال، فرد بجای بی‌حرکت و ساکن ماندن، وارد فعالیت‌ها می‌شود و بجای اینکه به او بگویند چطور فکر کند یا چکار انجام دهد، خودش شروع به تصمیم‌گیری کرده و مسئولیت پیامدهای تصمیم خود را می‌پذیرد و بجای کناره‌گیری از مشکلات با آنها روبرو شده و خود را متعهد به حل آنها می‌کند.

 

  • ۲ـ بررسی دقیق موقعیت‌ها با سئوال کردن:

یکی از ابعاد مهم مهارت تفکر انتقادی ، بررسی دقیق موقعیت‌ها با پرسیدن سئوالات مناسب و مربوط است. در حقیقت، توانایی پرسیدن سئوالات مناسب یکی از قدرتمندترین ابزارهای تفکر است که غالباً استفاده چندانی از آن نمی‌شود. پرسیدن سئوالات مناسب به فهم بیشتر دنیا کمک کرده و موجب می‌شود که فرد تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرد. این سئوالات شکل‌های مختلفی دارند و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ولی بطور کلی می‌توان آنها را به شش دسته تقسیم کرد:

الف‌ـ حقایق: این دسته از سئوالات در پی مشخص کردن اطلاعات اساسی یک موقعیت هستند که معمولاً با چه کسی، کجا، چه وقت و چگونه شروع می‌شوند.
ب‌ـ تفسیر: این دسته از سئوالات در جستجوی کشف ارتباط بین افکار و عقاید یا حوادث هستند. این ارتباطات، می‌تواند شامل ارتباط‌های زمانی، علـّی، مقایسه‌ای و تقابلی باشد.

 

ج‌ـ تجزیه و تحلیل: هدف این دسته از اطلاعات، تجزیه یک موقعیت به اجزاء تشکیل دهنده آن و شناخت ارتباط این اجزاء با کل است.
دـ ترکیب: هدف چنین سئوالاتی، ترکیب کردن ایده‌های مختلف برای تشکیل یک کل جدید یا رسیدن به یک نتیجه، استنباط‌هایی در مورد حوادث آتی، خلق راه‌حل‌ها و طرح نقشه‌هایی برای عمل است.

ه‍ ـ ارزیابی: هدف این دسته از سئوالات، شناخت ملاک‌ها و استانداردها و سپس انجام قضاوت و گرفتن تصمیم‌های آگاهانه بر اساس این ملاک‌ها است.
و‌ـ کاربرد: هدف چنین سئوالاتی، استفاده از دانش و اطلاعات مربوط به یک موقعیت برای موقعیت‌های دیگر است.

 

عارفه منجم / درودها

 

 

منبع استفاده شده در متن:

 

 Critical Thinking: A Beginner’s Guide to Critical Thinking, Better Decision Making, and Problem Solving – Jennifer Wilson

در ادامه بخوانید
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی