امروز

دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸

  ساعت

۱۴:۱۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • مهارت تفکر انتقادی

من شک می‌کنم پس هستم. دکارت

شاید بتوان گفت که منحصر به فردترین توانایی ما انسان‌ها، اندیشیدن است و بواسطه همین اندیشیدن است که برتری شناختی و تفکر انتزاعی مان نمود می‌یابد. توانایی خندیدن و خندان، توانایی سخن گفتن، توانایی زندگی اجتماعی و تمامی دیگر توانمندی‌های ما، به پیچیده‌ترین پدیده جهان یعنی مغز بر می‌گردد. نیم نگاهی به دنیای اطراف، نشان می‌دهد که آنچه موجب ایجاد این همه تغییر و پیشرفت در زمینه‌های مختلف زندگی شده است، کارکرد قشر مخ Cortex انسان بوده است. از ابزارسازی، کشف آتش، اختراع چرخ، خط و کشاورزی بعنوان اولین پیشرفت‌های بشر تا صنعت چاپ، کشف برق و اختراع ماشین بعنوان دستاوردهای بعدی و نهایتاً فن‌آوری‌های پیچیده‌ای نظر شاتل و هوش مصنوعی، در قرن معاصر، همگی زائیده اندیشه بشر بوده‌اند.

بنابراین در رابطه با اهمیت تفکر در زندگی ما انسان‌ها هیچ شکی وجود ندارد ولی ممکن است که این ذهنیت وجود داشته باشد که چون ما، ماهیتاً موجودات متفکری هستیم پس، ضرورتی وجود ندارد که به پرورش توانایی‌های ذهنی خود بپردازیم. آیا شما با این ایده موافقید؟

در پاسخ به این سئوال می‌توان گفت که هدف از آموزش مهارت‌های زندگی، پرورش توانایی‌های روانی ـ اجتماعی است که فرد را قادر می‌سازند بطور مؤثرتری با مقتضیات و کشمکش‌های زندگی روبرو شود. بنابراین لازم است که ما توان اندیشیدن خود را توسعه دهیم. تفکر آدمی به شکل‌های مختلفی عینیت می‌یابد که طی مباحث قبل به بررسی دو شکل از آن پرداختیم. آیا می‌توانید آن دو را نام ببرید؟

 

 

یکی دیگر از اشکال مهم تفکر تفکر انتقادی می‌باشد.
با کمال تعجب تحقیقات نشان می‌دهند که «افراد ماهر در مهارت تفکر انتقادی زنان و مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله‌ای هستند که اکثراً در رشته‌های علوم پایه مشغول به تحصیل بوده و فرزند اول خانواده می‌باشند!» اگر شما با شنیدن یا خواندن عبارت فوق، هیچ شبه‌ای در ذهنتان ایجاد نشود، مشخصاً فردی هستید که نمی‌تواند بصورت انتقادی بیندیشد.

یکی از بزرگترین نواقص سیستم آموزشی ما در همه سطوح این است که دانش‌آموز یا دانش‌جو، فقط به آموختن گمارده می‌شود و به نقد و نقادی آنها، اهمیتی داده نمی‌شود. حال آنکه ما در برهه‌ای از تاریخ به سر می‌بریم که به آن عصر «انفجار اطلاعات» گفته شده است: اینترنت، گستردگی رسانه‌های جمعی و فن‌آوری اطلاعات، همگی موضوعاتی هستند که ما را دائماً در معرض اطلاعات قرار می‌دهند و قاعدتاً اگر ما فاقد توانایی تشخیص اطلاعات کارآمد باشیم با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد.

به عبارت دیگر سیل اطلاعاتی که جریان است به هیچ عنوان تعیین کننده صحت و سقم آنها نمی‌باشد و تمایز ایندو به مهارتی برمی‌گردد که می‌توان آنرا فرا گرفت.
مهارت تفکر انتقادی یک فرایند شناختی فعال، هدفمند و سازمان یافته است که با استفاده از آن فرد به بررسی اطلاعات موجود می‌پردازد که این اطلاعات طیفی از موضوعات را در بر می‌گیرد و از افکار و عقاید خود و دیگران گرفته تا مقاله‌ای را که در یک روزنامه خوانده یا فیلمی را که دیده‌، در بر می‌گیرد.

کلمه Critical از واژه Critic به معنی سئوال کردن، معنی دادن و تحلیل کردن گرفته شده و در واقع نیز با استفاده از همین سه فرایند است که افراد، افکار خود و دیگران را بررسی کرده و براساس آن، خود اطلاعات را پذیرفته یا نفی می‌کنند.

 

عارفه منجم/ درودها

 

 

منبع استفاده شده در متن:

 Critical Thinking: A Beginner’s Guide to Critical Thinking, Better Decision Making, and Problem Solving – Jennifer Wilson

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی