امروز

سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۱:۲۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

یورش جناحِ آزمون و کنکور در خاکِ خانه و مدرسه: تربیتِ نسلی پُر از ناتوانی!

چرا سواد رسانه ای و تفکر انتقادی مهم است؟

پیشروی و یورشِ جناح آزمون و کنکور در خاک خانه و مدرسه، باعث شده تا “ذهن اندوزی” جای “ذهن ورزی” را بگیرد. نتیجه نامبارکِ این جایگزینی، به تولید نسلِ بی نگرش و سرشار از نابلدی ها و ناتوانی انجامیده است. نتیجه نامبارک نگاه کنکوری به آموزش و پرورش، تغییر معنا و مفهوم موفقیت است.
بچه ها مثل چاه نفتی هستند که اگر از تربیتی توانمندساز برخوردار نباشند، قادر به فرآورده سازی از گنج درون خود نخواهند بود.

هرچه بیشتر در خواص محصولات موسسات کنکور جست و جو کنید، بیشتر به پوچیِ ماهیت این موسسات پی می برید. کانون ها و موسساتی که رسماً روی مهارت های زندگی خط کشیدند!

جایِ دو سواد و مهارت ضروری، سواد رسانه ای و تفکر انتقادی در مدارس ما خالیست.

تفکر انتقادی تلاش برای ایجاد ارزشیابی هایی منطقی و قابل اطمینان است تا ببینیم که چه چیزی را می توانیم منطقی باور کنیم و چه چیز را نمی توانیم. در تفکر انتقادی از ابزارهای علم و استدلال استفاده می شود چون در آن ارزش شک گرایی به ساده لوحی یا تعصب، منطق بر ایمان، علم بر فرضیه و عقلانیت بر خواسته اندیشی نشان داده می شود.
خصوصیات و ویژگی های لازم برای منتقدانه فکر کردن: نداشتن تعصب، خصوصیات و ویژگی های لازم برای منتقدانه فکر کردن، بحث کردن از روی علم نه جهالت، احتمال، قطعیت نیست.
کسی که انتقادی می اندیشد به مهارت هایی همچون جسارت در طرح پرسش، خوب شنیدن، کسب اطلاعات، پرهیز از برخورد تند با دیدگاه های مخالف، ادعای کمتر و دلیل بیشتر، صبر و حوصله و آمادگی روحی و روانی بالا برای پذیرش ایده های جدید مجهز می شود و با مسائل جدید، منطقی تر مداجه می شود.
و سواد رسانه ای نیز برای دانش آموزان امروز که چسبندگی بسیار بالایی به رایانه و اینترنت و دنیای دیجیتال دارند، یک ضرورت است. بچه ها از طریق سواد رسانه ای قوه تشخیص پیدا کرده و قدرت انتخاب خود را در دنیای به شدت دیجیتالی شده امروز از دست نخواهند داد. سواد رسانه‌ای یک نوع درک متکی بر مهارت است که می‌توان براساس آن انواع رسانه‌ها را از یکدیگر تمیز داد، انواع تولیدات رسانه‌ای را از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد. همچنین سواد رسانه‌ای آمیزه‌ای از تکنیک‌های بهره‌وری مؤثر از رسانه‌ها و کسب بینش و درک برای تشخیص رسانه‌ها از یکدیگر است.

این مهارت ها، مسیرِ پیمودنی است نه سوالات چهارگزینه ای!

عارفه منجم
درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

یادداشت ها با نام نویسنده

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی