امروز

چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۰:۰۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

 

  • چگونه از ارتباطات اجتماعی لذت ببریم؟

در یکی از میدان های بزرگ شهر رم در ایتالیا مرد نابینایی نشسته بود و در جلویش تابلویی با این کلمات به چشم می خورد: «به من کمک کنید» عابرین هر از گاهی یک سکه برای او پرتاب می کردند و او با زحمت دنبال سکه می گشت تا آن را پیدا کند. جوانی از راه رسید و به طرف تابلو رفت. مرد نابینا که خیال کرده بود جوان برای او سکه ای پرتاب کرده به جستجوی سکه پرداخت و دست او به کفش های جوان برخورد کرد.

جوان تابلوی نابینا را برداشته و در پشت آن چند کلمه نوشت و آن را جلوی مرد قرار داد. بعد از ظهر که از کار باز می گشت مشاهده کرد که فرد نابینا غرق در شادی است و فرصت ندارد تا تمام سکه هایی را که مردم برای او می اندازند جمع کند. جوان به جلو رفت و وقتی دوباره دست مرد نابینا به کفش های او برخورد کرد او را شناخت. سئوال کرد که تو بر روی تابلوی من چه نوشتی که همه چیز تغییر کرد و مردم با اشتیاق به من پول می دهند. مرد جوان گفت محتوا را تغییر ندادم، فقط کلمه های را عوض کردم. گفت چه نوشتی؟

  • ارتباطات اجتماعی

جوان گفت، نوشتم: «امروز روز زیبایی است، دریغا که نمی توانم آن را ببینم!»

 

یکی از اساسی ترین ابزار در معاشرت و روابط بین انسان ها چگونگی و طریق گفتگو با یکدیگر است. موفقیت ها و شادکامی ها، بدبختی ها و سیه روزی ها بستگی به شیوه این گفتگوهاست. گفتگوی با ثمر می تواند در روابط انسان ها در زمینه اجتماعی، عاطفی، سیاسی، فرهنگی تحول قابل توجهی ایجاد کند. در عوض مصاحبات سطحی و بدون تفکر و اندیشه می تواند آسیب های جبران ناپذیری در این روابط به بار آورد. ایکاش شیوه های گفتگوی اصولی را در مدارس تدریس می کردند.

اغلب اوقات ما برای حرف زند صرف می شود بدون آنکه از این پدیده باارزش به اندازه کافی بهره مند شویم. گفتگو چیزی جز بیان احساسات و تفکرات انسان نیست که باید به طریقی به طرف مقابل منتقل شود. این انتقال می تواند از طریق کلمات، سکوت و یا حرکات چشم، دست و غیره باشد. اگر قادر نباشیم آنچه را که احساس می کنیم بطور شفاف و روشن به طرف خود برسانیم، اختلاف فازی بین خود و شنونده بوجود خواهد آمد. هرچه این اختلاف فاز کمتر باشد، مصاحبت موثرتر و گویاتر و هرچه این اختلاف فاز بیشتر باشد، سوء تفاهم بیشتر و گفتگو به بیراهه کشیده می شود.

هرچه از خودخواهی و خودشیفتگی در حرف زدن کاسته و به اشتیاق شنونده برای گوش دادن بیافزاییم، این گفتگو برای گوینده و شنونده لذت بخش تر خواهد شد. اگر به سخن های بیهوده و خسته کننده بسنده کنیم، فقط می توانیم شنونده های خسته و کسل داشته باشیم. وقتی پرسشی می شود، باید سعی کرد در حد آن پرسش پاسخ داد و از گزافه گویی جلوگیری شود. اگر شنونده اطلاعات بیشتر خواست، می توان زمینه اطلاعات را برای او وسیع تر کرد. هنگامی که در باره مسایل مورد علاقه خود صحبت می کنیم، این احساس را داریم که دانش ما در این زمینه زیاد است و در خیلی مواقع می تواند این احساس درست باشد.

 

 

ولی باید توجه داشت که آیا میزان علاقه شنونده به آن درجه است؟ وگرنه به درازا کشیدن موضوع می تواند او را خسته و ناراحت کند. گفتگو یک پروسه دو طرفه است.  یکی از خطاها در این است که یکطرف مصاحبه گر تمام قدرت را در دست گرفته و به شنونده موقعیت را ندهد که او هم در این مصاحبت شریک باشد. بعضی افراد فقط حرص و ولع حرف زدن دارند و برایشان بی اهمیت است شنونده آنها چه بهره ای از این گفتگو می برد و یا اینکه چه نتیجه ای از این گفتگو می خواهند بگیرند.

 

  •  هنر سخن گفتن

هنر سخن گفتن در این است که با بیانی ساده ولی روشن و شیوا در حداقل زمان ادا شود .چگونه یک موسیقی دلنشین که فقط ۷ عدد نت بیشتر ندارد، می تواند چنان اثر عمیق و ماندنی در روح و روان انسان بگذارد ولی در اختیار داشتن صدها و یا هزاران کلمه قادر به بیان این احساسات نیست. شاید هم انسانها بعضی مواقع چیزی در خور گفتن ندارند و فقط می خواهند حرف بزنند.

زمانی که سخن های گوینده مفهوم نباشد، برای شنونده دو راه بیش نیست. یا باید هر دفعه سخن گوینده را قطع کرده و توضیح بیشتر بخواهد، یا اینکه او را برای ادامه سخنانش به حال خود گذاشته و با حالتی بی تفاوت به نگاه کردن بسنده کند.هدف یک گفتگوی سودمند در این نیست که ثابت کنید حق با شماست. طرفین باید از همدیگر آموخته و به یک نتیجه آموزنده برسند.

یک مصاحبه گر خوب باید یک شنونده خوبی هم باشد. ضرب المثلی معروف می گوید انسان دو گوش دارد و یک دهان، پس باید دو برابر گوش بدهد. اگر انتقادی به دیگران داریم، نباید آن را به طور مستقیم انجام داد. با پرسش های متعدد می توان تخم شک و تردید را در طرف مصاحب خود بکارید تا متوجه شود که در کارش تجدید نظر کند. در حقیقت کاری کنید که او منتقد خود بشود. اثر آن بمراتب بیشتر خواهد بود. با این شیوه می توانید از دیگران انتقاد کنید، بدون آنکه دیگران را مجبور به یک حالت دفاعی برسانید هنر یک سخنگوی ماهر و زبردست در این است که از کلماتی استفاده کند که بتواند اثر مثبت و نافذ خود را روی شنونده داشته و او را تحت تاثیر قرار دهد.

 

عارفه منجم/ درودها

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی